Har bott en massa år i Thailand................nu jävlar hittar man t.o.m små färska potäter i detta land. Var fan är matjes-sillen när man bäst behover den!!!!!!!!
Skrubbade av smutsen så var dom nästan skinnfria!

Har bott en massa år i Thailand................nu jävlar hittar man t.o.m små färska potäter i detta land. Var fan är matjes-sillen när man bäst behover den!!!!!!!!
Skrubbade av smutsen så var dom nästan skinnfria!


1 minut sedan, skrev thomas001:nu jävlar hittar man t.o.m små färska potäter i detta land.
De bara låg där efter vägen och hoppade upp i din famn, eller var fick du tag i dem?
På en stor marknad uppe blandbergen på väg till Mesot. Har stannad där varje gång. Brukar ha det mesta i gronsaksväg. Men forsta gången for dessa delikatesser.
Hoppas dom är goda också. Jag köpte nån utländsk färskpotatis förut, från Israel tror jag den var och den smakade apa.
4 minuter sedan, skrev Knasen:Hoppas dom är goda också. Jag köpte nån utländsk färskpotatis förut, från Israel tror jag den var och den smakade apa.
Kanongoda. Inte riktigt som Svenska plugg men helt ok. Thai-plugg var detta.

1 minut sedan, skrev thomas001:Kanongoda. Inte riktigt som Svenska plugg men helt ok. Thai-plugg var detta.
Har faktiskt ätit färskpotatis på Samui, Micke som hade resturang ChaoSamui fick fram fina potatisar på ön, de var också helt ok.
2 timmar sedan, skrev Soengsang:De bara låg där efter vägen och hoppade upp i din famn, eller var fick du tag i dem?
2 timmar sedan, skrev thomas001:På en stor marknad uppe blandbergen på väg till Mesot. Har stannad där varje gång. Brukar ha det mesta i gronsaksväg. Men forsta gången for dessa delikatesser.
Det går faktiskt alldeles utmärkt att sätta potatis i Thailand, i alla fall i obygden men det är värre att få tag på matjesill, så det får duga med senapsmakrill.
![]()

![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
7 timmar sedan, skrev thomas001:
Matjessillen ligger i kylen där den ska ligga till midsommar.
Jag köper alltid och lagrar till nästa midsommar för att smaken ska "mogna".
📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.