Hej alla !
Efter en lång, mycket lång och delvis jobbig process drar jag och min äldsta tös nu ner för att flytta in i vårat hus... På måndag flyger vi och efter en natts behövlig sömn är det dax att plocka fram THB och bli kvitt. Jag var nere i mars och "shoppade" runt innan jag bestämde mig, ´å familjens räkning bör tílläggas..
Ni är säkert flera med mig som upplevt "piska och morot modellen" och vilket flyt det egentligen varit!!!
Kontakten med mäklaren har varit 100 % sen jag åkte hem: Foto har bifogats som jag förväntade och det har kännts mycket bra under lång tid tills. Anders , ägaren till Scandic property meddelade om en fem -familjersinflytt i mitt hus... Denna "ockupation" pågick under sex veckors tid och de fyttade endast ut för någon vecka sedan..Jag har, efter Anders rekomendationer, ringt, skrivit och varit jävligt obekväm under några veckors tid nu,,Byggföregagets engelska är bristfällig och utan A och frus hjälp hade´jag aldrig löst det från Sverige. Nu får vi se hur "bölet" ser ut när jag kommer ner nästa vecka men orolig är jag inte, jag känner mig trygg i min kanske livs bästa affär . Skicka gärna ett pm till mig för vidare info
Får bocka o buga för mäklaren på Scandiv property (Anders) som legat på, hållt mig informerad och kört med raka puckar, påpekat diverse brister där den Thailändska byggherren felat inga obehagliga överraskningar bortsett från kronfallet. Kan man stämma den tjocke djäveln för det?