Thailands olika regeringar har sammanlagt spenderat runt 160 miljarder baht på att försöka få slut på våldsamheterna i de södra delarna av landet sedan de startade i januari 2004, detta enligt Pakorn Preechawutchidech, ledare för Advisory Council on the Administration and Development of Southern Border Provinces.
Enligt Pakorn så har 60,000 soldater skickats till södern för att hjälpa poliser, tjänstemän och volontärer. Men trots detta så fortsätter våldet.
Han sade att samtal måste föras, speciellt angående rättsprocessen eftersom många misstänkta rebeller måste släppas i brist på bevis och vittnen.
Fler än 5,000 personer har dödats, och fler än 8,400 har skadats i de södra gränsprovinserna sedan 2004.
Källa: http://www.bangkokpost.com/breakingnews/292366/b160b-spent-to-end-southern-unrest