Nikon D3000 för en nybörjare, bra eller..?

gäst
25 mars 2010#1

MediaMarkt öppnade ju i morse i Uppsala, annonspriserna släpptes under natten och framförallt en liten notebook för 1490 kr lockade mig att svänga in på vägen hem från jobbet i morse. Jag har gått i tankar att köpa mig en systemkamera en längre tid, men varit lite för fattig och snål för att slå till.

Kameraerbjudanden via annonsen var väl så där, Canon eos 450D +18-55IS fanns för 4990:-, Olympus E-520 + 14-42 + 40-150 för 3990:- samt Nikon D3000 + 18-55 för 3490:-. Till Nikon hittade jag dessutom ett paket med väska, 4 GB minneskort och 55-200 objektiv för 2490:- Och det blev det jag slog till på då jag har varit ute efter att täcka upp till 200 mm. Inte för att jag fattar så mycket vad alla siffror betyder, men har väl fått den bilden för mig att med 18-200 klarar man sig som en glad amatör ganska långt med och det till priset av 5980kr.

Så en vänstersväng ifrån Tycho Hedéns väg kom att kosta ca 7700 kr för mig och min för tillfället ansträngda ekonomi med stundande Thailand resa och köksrenovering i sommar. Så lite frågor till proffsen. Dumt val av kamera? Skulle jag ha valt Olympuskameran istället till ett billigare pris? Finns det några för och nackdelar med Nikon D3000. Kom gärna med åsikter om mitt köp men betänk att ekonomin spelade en väldigt stor roll.

Jag är helt novis när det gäller detta område och de flesta egenskaper man kan läsa sig till är ungefär som grekiska för mig då jag ligger i startgroparna för mitt nya intresse som jag fått tacka vare alla fina bilder ni skämt bort mig med här på MPR.

Så gärna lite tankar ifrån er som har en kamera av denna modell samt mästerfotografer så som Kim, Clirre och Wille bara för att nämna några av dessa proffsfotografer som huserar här. Tacksam för alla åsikter ni har om denna kamera och gärna lite enkla tips vad man kan göra med den... Är nog världens lataste när det gäller att läsa bruksanvisningar.. :P

nitramj77
25 mars 2010#2

Den klarar du dig utmärkt på! Det du inte får (tror jag... :whistle: ) är livewiev och filmmöjligheter, men det är bara detaljer som du kanske inte använt ändå och inte värt att slänga iväg mer pengar på. Fick du med eller får möjlighet, gå Nikon school (Dschool) finns regelbundet i stockholm, efter den kvällen kommer du bräcka alla Sony fotografer på forumet... :dance1:

gäst
25 mars 2010#3

Var med nån lapp om någon kurs.. Är det värt att gå på den?

nitramj77
25 mars 2010#4

Japp, jag har hört gott om den kursen - dock har jag inte gått den själv. Den är kanon om du inte plåtat med system tidigare eller inte vet så mycket om fotografering.

gäst
25 mars 2010#5

Tack nitramj77, får se om man kan tajma in lite kurs innan resan.. :crazy:

gäst
26 mars 2010#7

Tror det blir alldeles stralande med den nya kameran. Utrustningen gor sjalvklart sitt men jag tror halva den "forbattring" som sker nar folk skaffar ny utrustning ar en placebo-effekt av att folk dels fotar mer intensivt och dels tar sig lite tid att lara sig mer. Sa nu ar det bara ut och foto allt och inget!

Avregistrerad clion
Thaiveteran
26 mars 2010#8

Ja det är säkert ett bra köp

Så nu får du plugga för vi vill ha Knasens dagbok från din stundande resa :great:

Enis
Sybarit
26 mars 2010#9

Det är inte Kameran som gör bilden utan objektet och mannnen/kvinnan bakom spakarna..

Så lycka till med jakten av att få objekt att fastna på minneskortet

gäst
26 mars 2010#10

Fan vad kul med 55-200 objektivet.. Denna bild är tagen på några hundra meters avstånd.. Tyvärr blev den inte lika bra efter att jag krympt den för att kunna lägga in den här.. Men när jag kollar i datorn så är det en enorm skillnad mot vad man ser vid fototillfället.. Ser bokstäverna på skyltarna t o m :)

post-5548-126963400418_thumb.jpg

Kanske det är någon berest person som känner igen byggnaden på bilden..?

post-5548-126963400418_thumb.jpg

FANTASY
26 mars 2010#11

TJABA M åste va mellan sala o heby eller västerås sala

har åkt där för mye för att komma ihåg.

mvh

FANTASY

Enis
Sybarit
26 mars 2010#12

Fan vad kul med 55-200 objektivet.. Denna bild är tagen på några hundra meters avstånd.. Tyvärr blev den inte lika bra efter att jag krympt den för att kunna lägga in den här.. Men när jag kollar i datorn så är det en enorm skillnad mot vad man ser vid fototillfället.. Ser bokstäverna på skyltarna t o m :)

post-5548-126963400418_thumb.jpg

Kanske det är någon berest person som känner igen byggnaden på bilden..?

Bakom träden och buskarna ligger väl rutiga huset ?

Avregistrerad clion
Thaiveteran
26 mars 2010#13

roligt sen kan du ju kolla priset på ett par andra objektiv när du åker till los snart.tror dom är billigare där

typ vidvinkel eller nåt annat trevligt.finns ett ställe som heter big camera det kan du googla på och kolla priser

gäst
26 mars 2010#14

Japp, visst är det Rutiga huset som ligger mellan Sala och Heby.. :great:

Bakom riset alltså.. Den byggnad som syns är någon form av bygdegård.. Minns ej namnet på den..

Avregistrerad clion
Thaiveteran
26 mars 2010#15

så kan du köpa fotoguiden och få inspiration :whistle:

Logga in för att svara.