Har problem med bortdomnade fötter/smalben och fingrar i ett par år,var till doktorn i Sverige fick min dom.
Enligt Doktorn har jag en nervsjukdom (Polyneuropati) som är obotlig,fan också..
Har problem med bortdomnade fötter/smalben och fingrar i ett par år,var till doktorn i Sverige fick min dom.
Enligt Doktorn har jag en nervsjukdom (Polyneuropati) som är obotlig,fan också..
1 timme sedan, skrev L200:Har problem med bortdomnade fötter/smalben och fingrar i ett par år,var till doktorn i Sverige fick min dom.
Enligt Doktorn har jag en nervsjukdom (Polyneuropati) som är obotlig,fan också..
Tyvärr inte så ovanligt sade min läkare iaf när jag fick samma besked,har dock bara i fötterna än så länge....
2 timmar sedan, skrev L200:Har problem med bortdomnade fötter/smalben och fingrar i ett par år,var till doktorn i Sverige fick min dom.
Enligt Doktorn har jag en nervsjukdom (Polyneuropati) som är obotlig,fan också..
12 minuter sedan, skrev berlitz:Tyvärr inte så ovanligt sade min läkare iaf när jag fick samma besked,har dock bara i fötterna än så länge....
Men..fick ni inga förklaringar av eran läkare till vad sjukdomen kan bero på och mediciner samt tips om hur ni kan hålla sjukdomen i schakt?
7 minuter sedan, skrev Fritz:
Men..fick ni inga förklaringar av eran läkare till vad sjukdomen kan bero på och mediciner samt tips om hur ni kan hålla sjukdomen i schakt?
En obotlig nervsjukdom ingen medicin mot den,tydligen många som har detta,brukar tydligen komma i 50+ åldern. Bara å gilla läget om fått rätt info vill säga.
2 minuter sedan, skrev berlitz:En obotlig nervsjukdom ingen medicin mot den,tydligen många som har detta,brukar tydligen komma i 50+ åldern. Bara å gilla läget om fått rätt info vill säga.
På mig är det uppe vid knäna, men jag känner inget i armarna än. Då jag jobbade i Beijing så kom jag via kontakter in på VIP-avdelningen
på Kinas bästa sjukhus. Jag fick komma dit varje dag, och jag fick en spruta med musnervsextrakt i ena skinkan.
Det blev inte mycket bättre av det, så det är nog att bita ihop...
Usch, det var inga roliga besked ni har fått. Är det ständiga domningar eller kommer det i skov? Finns det några sätt att lindra detta? Har förstått att många som får nervskador, får en brännande eller isande känsla i de områdena som blir drabbad. Är det så för er också? Hoppas verkligen att det inte kommer att begränsa er livskvalitet för mycket. Hoppas att det finns någon som jag hjälpa er på något sätt så att ni får lindring.
Det finns väl inga direkta botemedel mot denna lömska sjukdom men om man googlar på "Polyneuropati" så finns det mycket att läsa om detta, t.ex här. https://medibas.se/handboken/kliniska-kapitel/neurologi/patientinformation/nervinflammationer/polyneuropati/
2 timmar sedan, skrev berlitz:En obotlig nervsjukdom ingen medicin mot den,tydligen många som har detta,brukar tydligen komma i 50+ åldern. Bara å gilla läget om fått rätt info vill säga.
Dålig blodcirkulation beroende bl.a. på tilltagande ålder var väl ungefär min diagnos, när jag sökte för en annan åkomma, diskbråck.
Där och då fick ju detta med domningar i fötterna en mycket lägre prioritet. Nästan försumbart då, men klart irriterande nu när jag är bättre i ryggen.
Jag upplever det EXAKT som att sockorna skrynklat sig under fötterna. Jag har tagit av mig skorna minst hundratals gånger för att rätta till sockorna, men nej inget skrynkel där.
Ibland gör det också lite ont.
Jag fick rekommendationen att smörja med sån där cirkulationsstimulerande salva, Voltaren.Provade väl nån gång, men vet inte om det hjälper så mycket, borde kanske vara lite mer enträgen?
Och ja, det kom ju lite smygande, som de flesta krämpor gör, i typ 50-årsåldern.
2 timmar sedan, skrev AnTove:Usch, det var inga roliga besked ni har fått. Är det ständiga domningar eller kommer det i skov? Finns det några sätt att lindra detta? Har förstått att många som får nervskador, får en brännande eller isande känsla i de områdena som blir drabbad. Är det så för er också? Hoppas verkligen att det inte kommer att begränsa er livskvalitet för mycket. Hoppas att det finns någon som jag hjälpa er på något sätt så att ni får lindring.
Ständigt avdomnad men öm för beröring knepig kombination. Ingen isande eller brännande känsla,dålig rörlighet i tårna(svårt att böja).
On 2018-10-31 at 18:56, skrev möljis:På mig är det uppe vid knäna, men jag känner inget i armarna än. Då jag jobbade i Beijing så kom jag via kontakter in på VIP-avdelningen
på Kinas bästa sjukhus. Jag fick komma dit varje dag, och jag fick en spruta med musnervsextrakt i ena skinkan.
Det blev inte mycket bättre av det, så det är nog att bita ihop...
Hur är det med din balans?.
19 timmar sedan, skrev L200:Hur är det med din balans?.
Balansen har blivit sämre än tidigare, och det är lite krångel att gå nerför
trappor, upp går bättre.
Jag hittade balansövningar på nätet, som jag tränar lite på. du får leta, jag minns
inte var jag hittade dom.
En märklig sjukdom, det är som Berlitz skriver, man är avdomnad i benen, men slår man i en
fot, så gör det ont som bara f-n.
Det tog flera år efter sen det började, innan det kom till knäna. Så det tar säkert tio år till
innan det är uppe vid ljumskarna.
Man är ju inte sjuk eller dålig, så det finns många som har det sämre. Jag bryr mig inte så
mycket om det längre heller, det är bara att acceptera att läget är som det är.
Jag själv har noll känsel från knäna och neråt,kan ej röra tårna.
Men det positiva är att det stannar där,går inte över knäna.
Enligt min neurolog..
2 timmar sedan, skrev L200:Jag själv har noll känsel från knäna och neråt,kan ej röra tårna.
Men det positiva är att det stannar där,går inte över knäna.
Enligt min neurolog..
Ok, Hoppas att han har rätt. Och att detsamma då skulle gälla för mig!
Tårna kan jag röra, men det är lite trögt.

Hmm.....eftersom jag har en släng av hypokondri så blir jag orolig, denna sjukdom verkar ju vara rätt vanlig?
Tycker mig fått sämre balans de senaste åren, och har lätt domnande fötter, ofta kalla också....
17 minuter sedan, skrev möljis:Ok, Hoppas att han har rätt. Och att detsamma då skulle gälla för mig!
Tårna kan jag röra, men det är lite trögt.
Ligger på samma nivå som dig.
Logga in för att svara.