Myanmars demokratiförespråkare Aung San Suu Kyi kommer att besöka Bangkok nästa vecka, vilket kommer att bli hennes första utlandsresa på över 20 år, detta enligt hennes parti. "Hon kommer att åka till World Economic Forum i Thailand", sade Nyan Win, talesman för Suu Kyis parti National League for Democracy.
Veteranaktivisten planerar även att resa till Europa nästa månad, och kommer då att personligen motta Nobels fredspris från 1991 i Oslo.
Den 66-åriga oppositionsledaren har spenderat merparten av de senaste 20 åren inlåst i sitt hem i Rangoon, men har nu fått ett pass, vilket gör det möjligt för henne att resa utomlands för första gången på 24 år.
Källa: http://www.bangkokpost.com/breakingnews/294850/suu-kyi-to-go-abroad-for-first-time-in-24-years