Tänkte jag skulle dra moppehistorien när vi var nere förra året.
Frugan och svärmor drog till marknaden och jag och grabben blev kvar i byn. Jag satt och pimplade bärs och lyssnade på lite musik i lugn ro.
Helt plötsligt blir det ett jävla liv... det börjas kacklas på khmer, lao och thai?!?!?
Jag undrar vad det är frågan om... då min spåkkunskaper i frugans hemby är lika med noll... så försöker jag hitta grabben så han får tolka. Det visar sig att svärmors nya moppe är snodd!!
Jaha, tänkte jag! Där blev vi 50k fattigare, för hur det än är så måste dom ju ha en moppe! Och vilka får inte slanta upp för en ny moppe? ![]()
Då slet svågern in mig och grabben i sin Bangkoktaxi, och tryckte plattan i botten. Ok, tänkte jag. Då dra vi till stan för att snacka med frugan och se om vi kan hitta moppen... vilkte jag fattade direkt att den lär vi aldrig hitta!
Men nejdå! Vi skulle inte alls till stan! Vi ska till Kambodja!!!!!!!! Vad i helvete säger jag till grabben, vi måste snacka med frugan.. får inte tag i henne!! Efter 30 minuters körande i en jävla fart mot Kambodjanska gränsen så får jag tag i frugan! Jag säger till henne att hon får fan snacka med svågern så han vände tillbaks, då han påstår att det är tjuvaktiga kambodjaner som snott moppen och han vet minsann var dom jävlarna håller hus! Jag tänkte för mig själv: Låt säga vi hittar dom, vi är tre män och en liten grabb på 10 år... vad ska vi göra om vi hittar moppen då? Låt säga att rövaligan består av ett helt gäng kriminella Kambodjaner? Vad ska vi göra då? ![]()
Jag sa till frugan att säga till svågern att vända.. för även om vi kommer fram kommer vi inte in ändå, då det är oroligheter där mellan kambodjanska militären och thailändska militären och att dom skjutit på varandra för inte så länge sen.
Svågern slog på dövörat och sa att det ordna sig! Inte nog med det, grabben börja nu blir riktigt hungrig och åksjuk på det! Det sluta med att ner med rutan grabben spyr ner hela sidan på bilen.
Lite bilder från bilfärden.
Kantalak har jag också varit i nu. ![]()
Ingen aning om var detta kan vara?
Efter 20 min eller så kommer vi fram till gänsen. Och mycket riktigt, tung beväpnad thailändsk militär har spärrat av gränsen. Svågern fick vända bilen och köra tillbaks såklart! Tyvärr inga bilder från gränsen, kände att det inte var läge att ta upp kameran och fota militären. ![]()
Sen ringer frugan när vi är halvvägs till stan för att plocka upp dom. Då har min listiga fruga sett att det står en likadan moped brevid deras som blev stulen. Hon kollade serienumret på den moppen och gick till en mopedförsäljare och frågade om han kunde kolla vem som är ägaren till den moppen? Och det kunde han och frugan fick adressen och där mötte vi upp dom. Och dra den i grusen, svärmors moppe var där!!
Och nu hade även vi anslutit samt frugans yngre broder också. Stämningen var väldigt hotfull och han som tagit moppen sa att han tagit fel moped. Men det var det ingen som trodde på. Som tur var så blev det inget handgemäng.
Slutade med att alla inblandade fick dra till snuten och han som tagit moppen fick slanta upp 1000 tbh. Svärmor ville ha 3000tbh men fick nöja sig med 1000tbh då han inte hade mer.
Svågerns nedspydda taxi. ![]()
Grabben och jag dra iväg för att käka.
Det blev en blöt kväll sen, för vi sparade ju iaf in 50k. ![]()
