Trat´s provinsiella polis grep på Onsdag två misstänkta som man menar var inblandade i M 79 granatattacken mot PDRC´s demonstranter i Trat, som dödade två barn och en kvinna den 22 februari.
De två identifierades som Somsak Poolsawat och Vajara Kracharng. Polisen berättade att Somsak erkände den dödliga attacken mot anti-regerings demonstranterna i Khao Saming i Trat-provinsen den 22 februari, som dödade tre personer, inklusive två barn.
Han medgav att han kastade en handgranat från en pickup. Men Vajara förnekade all inblandning i granatattacken mot PDRC´s demonstration. Men han medgav vapen innehav.
Polisen beslagtog flera vapen bl.a en AK47á, och mer än 500 patroner av 0,223 kaliber och material som används för tillverkning av hemmagjorda bomber.
Åtta personer som var inblandade i Trat attacken är fortfarande på flykt och polisen är nu på jakt efter dem.
