Det har ju varit ett jäkla ältande om BTT och Herr Chang´s vattenkokare i flera år nu, så i den här tråden kan vi skriva om våra enkla misstag vi gjort i trötthet eller innan vi kopplat in hjärnan, för några enkla misstag som ni kan skratta åt i efterhand har ni väl gjort här i livet.
En tidig morgon innan jag skulle till jobbet så skulle det bryggas kaffe som vanligt men denna morgon hade jag både vatten och kaffe i vattenbehållaren på kaffebryggaren och det fungerade inte så bra.
Skulle baka bröd och värmde upp mjölken så den kokte, i med jästen som givetvis stendog av för hög värme, vilket medförde att degen aldrig jäste och jag undrade varför men fick senare förklarat av min mamma vilket fel jag gjort, annat var det när jag satte mäsk och skulle koka brännvin, då var det jäkligt viktigt med vattentemeraturen så att inte jästsvamparna dog.
I början av min karriär som rörmokare fick jag åka hem till en kund och rensa tvättställsavloppet, tog bort vattenlås med rör som jag la i badkaret, jag hade fått avloppsgegga på fingrarna som jag tvättade bort i tvättstället vilket gjorde att vattnet rann ut på golvet då vattenlåset låg i badkaret, Kunden som jag var hemma hos stod och tittade på, han undrade nog vad det var för idi*t som rörfirman skickat.
Jag kommer nog på fler tokigheter men nu kan ju ni fylla på med era hjärnsläpp.
