Vad har hänt? blev alldeles chockad när tjejen kom hem från jobbet förra veckan
eller vad hade jag gjort med henne i helgen ![]()
Vad har hänt? blev alldeles chockad när tjejen kom hem från jobbet förra veckan
eller vad hade jag gjort med henne i helgen ![]()

Är det inte sådana glas som dom sätter på ryggen med vakum.
Mvh
Nerike
Tjena Gurkan, Du måste ha en rejäl käft med sådana sugmärken ![]()
Huga ..det var inte snyggt ...
mvh Repe
Ja du gurkan... för att ställa en säkrare diagnos så måste jag nog be dig ta ett foto från framsidan också. ![]()
Det finns ju två sidor av det mesta som du vet. 8)
Det det är mässlingen, ta två magnecyl och drick något varmt.
Dr Arne
Snälla Banarne sluta aldrig skriva här
och jag är helt säker på att det är mässlingen, hur skulle du kunna ha fel.
Man får verkligen hoppas att man inte får denna sjukdom själv, men har för mig att jag hade den i 13 årsåldern.
Quote
Man får verkligen hoppas att man inte får denna sjukdom själv, men har för mig att jag hade den i 13 årsåldern.
å fan så du är äldre en 13 år ![]()
![]()
;D ;D
Prövat den "massagen" en gång, förstod inte vad det gick ut på men gav ingen positiv verkan på mig, men tog ett tag att bli av med så kunde ju inte visa mig på gym eller nåt sånt. Rekas inte!!
Ett sånt där foto har jag med..! (fast på mig själv
)
Det kommer av s.k. "koppning" som är ett kinesisk tillägg till traditionell akupunktur. Har en förstärkande effekt av akupunktur. Kan även användas istället för akupunktur men har en väldigt lokal, och mild, effekt.
Man tar bort syret ur dessa koppar (e.g. glas) innan dessa sättes på ryggen, så att vaccum uppstår. Ni kanske har sett att man eldar en snabbis med en tändare i dom innan man sätter på dom?
Det läskiga är att skinnet och underhuden kryper upp 4-5 cm i koppen, av bara vaccumet! Känns lite skumt och ser helskummt ut på kort
.
//Fender
Massagetjejen på jobbet använder liknande koppar, hon drar kopparna över kroppen så att bindvävnaden släpper, ska tydligen vara bra för cirkulationen. Men bieffekterna kan bli lite scary "sugmärken" om man låter dom sitta kvar på samma plats en stund.
Gott är det i alla fall-
📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.