Hej!
Skriver för en vän och hans flickvän. De har ansökt om UT för henne. De har aldrig bott ihop men umgåtts i Thailand samt England under tiden hon bodde där. Inte så svårt att förstå att deras ärende inte har högsta prioritet men snart har det gått sex månader sedan de skickade in ansökan och fyra månader sedan hon gjorde sin intervju i London, han gjorde sin per post några veckor senare.
Ingenting har hänt. Han har ringt flera gånger och får samma svar - att det tar sex månader.
Frågorna blir då, hur vanligt är det att Mig inte uppfyller det satta målet på sex månader? Blir deras ärende då högsta prioritet istället för att ligga underst i högen?
Om någon är insatt och vill kommenterar så uppskattas det högt eftersom kompisen kryper på väggarna och inte tänker, och pratar med mig, om så mycket annat.
MvH
Joints