Det verkar som om man iallafall försöker att städa upp i en av Thailands största internationella skamfläckar, utnyttjandet av illegala gästarbetare.
Naturligtvis sprids mycket desinformation men nu har de alltså 120 dagar på sig att ordna riktiga papper, det som jag tycker är positivt är att nu kan även arbetsgivarna som utnyttjar illegala migrantarbetare straffas - något som väl knappast har skett tidigare.
Det tyar ett tag att ställa om en ekonomi baserat på korruption och mutor till något som iallafaall påminner om laglighet.
Får väl tillägga att trots det är juntan som genodrivit denna lagen så tycker jag det är bra att man ser över migrantarbetarnas situation och de samvetslösa affärsmännen som utnyttjar dem.