Många gripanden efter terrorhot mot Bangkok

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
16 okt. 2016#1

Thailändska polisoperationer med koppling till rapporter om planer på att detonera bilbomber i huvudstaden fortsatte under lördagen med sex gripna.
De svepande gripandena, som började under måndagen, har alarmerat människorättsgrupper eftersom myndigheter inte har uppgett var många av de misstänkta befinner sig eller när de kommer släppas. De oroar sig även över att militären snarare än polisen håller de misstänkta.
Suppachat Piammanat, som höll i lördagens tillslag, sade över telefon att han inte kunde svara på var de misstänkte befinner sig eftersom det är upp till hans överordnade. Tillslaget ifråga gjordes mot en lägenhetsbyggnad på Ramkhamhaeng 53. Alla utom en av de gripna släpptes dock senare. Enligt vissa källor har man gripit totalt 40 personer i området runt Ramkhamhaeng University, varav samtliga ska vara muslimska studenter från södern. Av dessa är 15 fortfarande frihetsberövade.

 

109976.jpg
Källa

Tommy
Kalsarikännit
16 okt. 2016#2

Skulle muslimer kunna tänkas använda sej av bilbomber... Befängt!

Dumma militärer, som inte agerar PK, de behöver lära sej av Sverige, där...( ni fattar?).

 

MVH Tommy

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.