Man gripen i Bangkok - tvingade barn att tigga

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
26 jan. 2013#1

Polisen i Bangkok arresterade under dagen en kambodjansk man som ska ha drivit en ring med barntiggare, och man tog även hand om två unga pojkar som tvingats tigga på Bangkoks gator.

Polisen agerade efter att man mottagit klagomål från allmänheten om att ett gäng tvingade barn att bära skoluniformer och tigga framför köpcentret The Mall i distriktet Bang Kapi, samt i området Ngam Wong Wan. Utredare hittade två kambodjanska pojkar som tvingades att tigga från klockan 07:00 till 21:00 varje dag. Varje kväll har dom sedan mött en man - endast identifierad som Sok - i hans lägenhet på Lad Prao 47 och överlämnat de tiggda pengarna. Pojkarna sade att Sok tagit hit dom från Kambodja, och att dom var tvungna att tjäna minst 200 baht om dagen, annars så skulle det som fattades läggas på på nästa dags intjäningskrav.

I samband med Soks gripande beslagtog man tre donationslådor, en bankbok, tre mobiltelefoner och 4,100 baht i kontanter. Man upptäckte även att han fört över 150,000 baht som han tjänat genom tiggarringen till ett konto i Kambodja.

Sok nekar till alla anklagelser.

Källa: http://www.bangkokpost.com/news/crimes/332780/cambodian-arrested-for-running-child-beggar-racket-in-Bangkok

6869afc20e309b50707fb2b4bb2fc7f4.jpg

Läs artikeln på huvudsidan

gäst
26 jan. 2013#2

AS

mamma bäng fan pappa käng
พัฒนาระบบและชื่นชอบกา
26 jan. 2013#3

Det där pågår ju i Stockholm också..

Med vänlig hälsning,

born41
born41
26 jan. 2013#4

Vill du veta mer om dessa barns utsatthet kan du läsa boken

Samnang - Tiggarpjken. skriven av Staffan Nordstrand.

 

utkom i höstas och beskriver den råa verklighet som möter dessa barn.

 

born41

LOSForever
26 jan. 2013#5

Slån in pannbenet på fanskapet

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.