Turistpolisen i Pattaya kontaktades under gårdagen av en kuwaitisk man som ville anmäla att han blivit bestulen på ett hotell nära Walking Street.
Man skickade en patrull till hotellet som där mötte det 56-åriga offret. Han berättade för polisen att han plockat upp en transsexuell prostituerad vid Walking Street och sedan tagit denne till ett närliggande hotell. Efter att han vaknat morgonen därpå så märkte han att den prostituerade hade lämnat rummet, och undersökte omedelbart sina ägodelar. Han upptäckte att runt $7,000 och ฿100,000 i kontanter hade försvunnit. Han kontaktade då reception och uppmanade dem att ringa polisen.
Polisen undersökte övervakningsbilder från hotellet, och kunde därefter identifiera vem personen var. Man söker nu efter den misstänkte för att kunna gripa honom.
Källa: http://www.pattayadailynews.com/en/2013/05/16/kuwaiti-stolen-300000-baht-after-taking-out-a-transexual-to-a-hotel/

Läs artikeln på huvudsidan