Dag 1
Nu har jag varit kvar på ett och samma ställe i flera månader och jag funderade om det inte var dags för en liten utflykt. Jag packade två ryggsäckar med lite bra-att-ha saker och stegade iväg mot Hua Hins busstation.
Och vem mötte jag på vägen dit om inte Gerry och Sunshine
Gerry var sugen på en hamburgare och den skulle så klart handlas på korv-mojjen
Jag gick bort till busstationen och köpte en biljett och jag bad om en stor buss, inte suicidemodellen.
Undrar om den kommer snart ?
Efter en stund så kommer Gerry och han har ju faktist också packat en ryggsäck och resväska och skall åt samma håll som mig.
Goda vänner i sina bästa år
Sunshine stannade kvar för att vinka av oss
Jag hade ju köpt en biljett med en stor buss för att det känns lite säkrare att åka med en sådan istället för de små minibussarna ( suicidebussar )
När den stora bussen kommer in till hållplatsen sö kör han i en skyltstolpe och jag börjar tvivla på om jag verkligen hade gjort ett rätt val den gången.
Nu blev det ju ingen större skada annat än en repig backspegel och ett stukat förtroende för chauffören.
Hoppsan !
Jag och Gerry klier ombord på bussen efter att vi hade vinkat av Sunshine ordentligt. Väl ombord så öppnar Gerry sin rycksäck och smusslar fram något ur en ihoprullad handduk.
Nämen dra på trissor
En kall Leo
Resan började bra och vi önskade varandra lycka till på resan.
Chock dee ![]()
Resan fortsätter snart....

