Ta det nu försöktigt när ni lossar !

Den där tankbilen ser ganska amerikansk ut men jag tror att den kan vara tillverkad i Asien

Ja, så var det ju det här med att komma in i Kambodja ! 
Man är ju som sagt var först tvungen att fylla i tre blanketter. I januari så fick man för övrigt ytterligare en blankett på flygplatsen som skulle fyllas i, nämligen en hälsodeklaration.
Sedan börjar köandet. Om det är så att du tycker att det är jobbigt att passera immigration i Bangkok så kan jag tala om att det är en promenad i parken jämfört med Kambodja.
1. Först skall du köa för att komma fram till en disk där du får lämna in ditt pass och en av blanketterna. Kön fram till den här disken kan vara lite kaotisk för det står en tjänstegubbe och trycker fram folk så att det kan bli tre rader som sedan skall till en och samma disk.
2. När du väl har lyckats lämna över ditt pass och blankett så skall du gå till en annan disk och vänta på att få tillbaka ditt pass. Här finns det inget kösystem, alla står i en stor flock och väntar på att få höra sitt namn ropas upp. Alla vill ju så klart stå så nära som möjligt för att höra vad tjänstekvinnan bakom disken säger och det är inte det lättaste. Om du är kort och har lite dålig hörsel samt står lite längre bak så missar du lätt utropet. Då kan du få vänta en god stund till innan ditt namn blir utropat igen. Visst låter allt det här jättekul ! 
3. Men det är inte klart än förstår du ! Nu skall man gå till en tredje kö. Det är där man får själva stämpeln i passet och den kön brukar vara lååång. Jag ställde mig och köade en god stund. Jag ser att det står tre kvinnor bredvid kön längst fram och de släpper förbi alla som står i kön. Nu börjar jag ana ugglor i mossen. Det gör nog fler som köar. Mycket riktigt, sällskapet hade kommit på ett finurligt sätt att minska kötiden.
Rätt vad det är så kommer det ytterligare två kvinnor med en bunt pass i sina händer. Tre kvinnor hade ställt sig i den sista kön medan de andra fixade passen i de första två köerna. Och nu skulle de så klart undvika att köa i den sista efter att ha fått ut passen från disk två kön som alla andra är tvungna att göra för nu ansåg de att de stod först i kön.
När det var min tur så skulle de alla fem gå före mig för de hade ju köat tyckte de. När den första kärr,,,,, damen gick fram till disken så gick jag också fram och lade mitt pass på disken. Tjänstemannen bakom disken hade troligen sett det här upplägget förr och gav tillbaka papperen till kärr,,,, damen och pekade åt henne att gå tillbaka till kön. När jag fick tillbaka mitt pass så fick tjänstemannen en liten dusör som tack för hans korrekthet. 
// Luke the Drifter