Varför är det som att svära i kyrkan när man skriver negativ kritik i vissa trådar. 
Som till exempel i Maitans Gästhustråd, där jag och några andra ifrågasatt Mait´s fotograferande. 
Släpp loss nu utav helvete när ni tagit några stänkare eller pilsner.

MPR är ju numera fullt av Blogg- och Resetrådar, uppenbarligen till mångas glädje. Gillar man dessa trådar så ger man karma och kanske glada tillrop, gillar man dem icke så avstår man att läsa, min variant, eller läser av någon märklig anledning ändå men håller käften eller, ännu märkligare, kritiserar.
Personligen har jag sett tillräckligt många risfält, barer, tempel och marknader för att veta att det inte intresserar mig att se en till på bild. Att döma av karmaflödena är det dock betydligt fler som gillar dessa trådar än diskusionstrådarna och det är givetvis helt OK. Man kan givetvis tycka att de som startar dessa Blogg- och Resetrådar skulle kunna ha överseende med lite kritik när de samtidigt får karma och beröm från hundratals andra medlemmar men så är det tydligen inte, iallafall inte enligt Stefan5300; om han fått någon negativ kritik i sin bloggtråd och hur han isåfall hanterade det har jag ingen aning om.
Sammanfattning: jag förstår inte att man inte kan ta lite kritik om man övervägande får posititiv respons men jag förstår ännu mindre varför man ska in och kritisera i trådar man ändå inte är intresserad av.