Livet i Sverige och Danmark ur en MC taxi chaffis ögon.

Arkiverad
gäst
12 feb. 2012#1

Hej

En morbror till frugan på 53 år har ju varit på besök i Danmark hos frugans syster sedan i höstas p.g.a översvämmningarna i Bangkok, eftersom han körde MC taxi kunde han ju inte arbeta och saknade då inkomst, hon lät honom då komma till Danmark och tjäna lite pengar på små tillfälliga jobb, som att städa, passa barn m.m.

Nu är frugans syster och barn + morbrorn på besök hos oss en vecka, och det var spännande att höra vad morbrorn tyckte om vistelsen här i kalla norden, och han tyckte att det var fruktansvärt kallt här och dåligt väder, det började ju i höstas med mer eller mindre oupphörligt regnande och flera stormar som nu har övergått i vinter, han tyckte att det var roligt att få se snön och isen på sjöarna och i havets vikar och han fotade en hel del, men han tycker synd om oss som tvingas leva och arbeta i detta.

Han tycker också att vårt sätt att leva här i norr där varje familj lever ensam är märklig och han förstår inte varför vi har det så här, i Danmark har han bott i lägenhet och han märkte ju snart att ingen talde med varandra där, även på stan passerade människorna varandra utan en blick eller ett ord, för honom var detta en mycket märklig upplevelse, han är ju van med att alla hejar och pratar med varandra även om man inte känner varandra och att alla umgås med grannar och släkt dagligen.

Så nu har han stor förståelse för att vi nordbor åker till Thailand på vintern och att så många utlänningar trivs där och vill stanna kvar, han tycker att vi tjänar bra, bor bra och har det mesta här utom det sociala umgänge som en människa behöver för att vara lycklig, bara en sån sak som att många utlänningar bor och äter själva tycker han är skrämmande, och han har insett hur plikttrogna och arbetssamma falanger är och han tycker att kraven på oss falanger är orimliga.

När han kom till oss på landet och västkusten så gillade han speciellt vår vedspis och värmepanna som är vedeldad vilket innebär att vi har det extra varmt inne utan att det kostar oss något förutom lite arbete, den studerade han noga flera gånger och han gillade att hålla sig i dess närhet, vi bor ju på en ö och har tillgång till fisk och skaldjur året runt, detta gillade han också, och vi hade ju gott om Thaimat i huset eftersom vi nyligen kom tillbaka ifrån Thailand, så det blev lite favoriträtter.

Och han var väldigt förvånad över att det gick rådjur utanför huset på kvällarna, dom åt man upp i Thailand redan för över 30 år sedan sa han, men jag förklarade att vi bara skjuter några så att dom inte försvinner, detta skulle vara omöjligt i Thailand sa han eftersom man behöver både kött och pengar, han reagerade också på att bara vart 20-30 hus var bebott här, vi förklarade att alla dom finaste och största husen för 10-18 miljoner styck var sommarhus som endast användes några veckor på sommaren och vissa helger, detta tyckte han var väldigt märkligt, men han konstaterade ju mycket riktigt att har man bara pengar kan man ju göra vad som helst både här och i Thailand.

Han tycker att jag och frugan ska flytta till Thailand så fort som möjligt och leva på vårt jordbruk där, livet i norr är enligt honom hårt och kallt på många sätt.

Mvh Isan Lover

Wangthong
12 feb. 2012#2

Om han kunde sprida sina iaktagelser till alla andra thailändare, så fler tycker synd om oss nordbor. Det där om att vi tjänar bra kan han väl utelämna.

Jag håller med honom, det är mycket varmare och roligare i Thailand.

Jerker
12 feb. 2012#3

Efter mer än tio år tillsamman med min älskling så instämmer hon med din morbror många gånger har man hört är det verkligen värt leva har i kalla Sverige. Den vintern är första gången inte åker till Thailand hon tittar ut genom fönstret suckar :wacko: mer snö.

gäst
12 feb. 2012#4

Kul att få ta del av hans tankar och reflektioner. Kanske fortsätter tråden, det vore skoj med lite bilder och hans reaktioner på andra, för oss banala, saker i den svenska vardagen. Trafiken exempelvis.

gäst
12 feb. 2012#5

Det är nog många thailändare och andra personer från materiellt mindre utvecklade länder som reagerar på liknande sätt och många thailändare som flyttat till Bkk från landsbyggden har nog också upplevt mycket av det MC-taximannen upplevde i Danmark och Sverige. 300-Bahtsreformen, som jag i stora drag håller med om, kommer påskynda den här processen också i Thailand då levandsomkostnaderna blir så höga att det inom en snar framtid inte går att leva på lite risodling och ströjobb. Allt fler kommer tvingas in till städerna, familjer splittras och det finns inte längre tid till så mycket samkväm när man har 12 timmars arbetsdag inklusive restid. Precis som i Sverige för en 70-80 år sedan så kommer en väldig massa människor att vantrivas när de tvingas ge upp livet på landet men strävan efter ett materiellt bättre liv är dock starkare för de flesta, oavsett alla Buddhas visdomsord om motsatsen. För de allra flesta gäller att man inte både kan äta kakan och ha den kvar och vill man ha en en bil, I-Pad och en platt-TV får man nog ge upp berättelserna vid lägerelden, tre-dagarsfesterna och sorkjakten.

audirs2
Styrelse medlem.
12 feb. 2012#6

Hoppas Thailand aldrig blir som Sverige eller Norden i övrigt!

noBuzz
12 feb. 2012#7

ชีวิตขี้ควาย :D

gäst
12 feb. 2012#8

Det är nog många thailändare och andra personer från materiellt mindre utvecklade länder som reagerar på liknande sätt och många thailändare som flyttat till Bkk från landsbyggden har nog också upplevt mycket av det MC-taximannen upplevde i Danmark och Sverige. 300-Bahtsreformen, som jag i stora drag håller med om, kommer påskynda den här processen också i Thailand då levandsomkostnaderna blir så höga att det inom en snar framtid inte går att leva på lite risodling och ströjobb. Allt fler kommer tvingas in till städerna, familjer splittras och det finns inte längre tid till så mycket samkväm när man har 12 timmars arbetsdag inklusive restid. Precis som i Sverige för en 70-80 år sedan så kommer en väldig massa människor att vantrivas när de tvingas ge upp livet på landet men strävan efter ett materiellt bättre liv är dock starkare för de flesta, oavsett alla Buddhas visdomsord om motsatsen. För de allra flesta gäller att man inte både kan äta kakan och ha den kvar och vill man ha en en bil, I-Pad och en platt-TV får man nog ge upp berättelserna vid lägerelden, tre-dagarsfesterna och sorkjakten.

Hej

Där har du naturligtvis helt rätt, men jag hoppas att även dom som tvingas in i ekorrhjulet kan bevara lite av sitt mai pen rai (bå pen yang) och sin livsglädje, och det kommer förmodligen att finnas "fria" människor ett bra tag till, och även om jag önskar dom ökad levnadsstandard och ett bättre liv på alla sätt så hoppas jag att dom inte begår samma misstag som vi i västländerna har gjort, och hoppas ändå att livet vid lägereldarna inte dör ut helt för dom i min generation och äldre än oss kommer ju inte att gå in i ekorrhjulet frivilligt men många av deras barn gör det säkert.

Mvh Isan Lover

gäst
13 feb. 2012#9

Hej

Igår var vi ute större delen av dagen med morbrorn och barnen, det var runt nollan och ett strålande solsken med ett gnistrande snötäcke, jag gjorde en rejäl brasa direkt på marken och ställde utemöbler runt om, vi grillade och drack lite öl och snaps under tiden som barnen åkte pulka och skidor, han fotograderade mycket och var riktigt glad, att få vara ute i solen med en varm brasa framför sig var något som gick hem, vi hade ju väldig tur med vädret som faktiskt visade att det går att vara ute på vintern också.

Sedan åkte vi till Smögen och promenerade på bryggorna, det mesta var ju naturligtvis stängt men en resturang och ett cafe var faktiskt öppet, och det var riktigt skönt i lä på några platser, han gillade alla berg och öar han såg och fotade ifrån bron till Smögen, jag visade lite fiskebåtar och förklarade att det var här som vi lämnade in våra hummrar till försäljning.

Sedan gick vi på loppis och jag köpte ett stort Buddha huvud som han blev förtjust i, den ska han ha med sig till Thailand som ett minne härifrån, han är ganska religiös och mediterar varje dag, han reser tillbaka till Thailand den 3/3.

Jag visste ju att hans båda söner studerar på universitet i Bangkok och hjälper till med finansieringen genom att köra MC taxi när dom är lediga precis som pappa, men nu var han orolig för en av sönerna, som alla vet så sysslar ju många inom Taxi branschen även med olagligheter som försäljning av yaba, så polisen gör razzior mot dom nu under kampanjen mot droger, och sonen fastnade i en av dom, han sysslar ju inte med droger och klarade sig, men han skvallrade på några som säljer, dessa är nu gripna och morbrorn är rädd för repressalier och vill ta sonen ifrån Bangkok och sätta honom i ett universitet i Nong Khai, detta tycker jag låter som en bra ide.

Mvh Isan Lover

gäst
13 feb. 2012#10

Tiga är guld som det heter

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.