Lämna in papper för UT via ombud

Arkiverad
nike
Anubaan อนุบาล
21 aug. 2009#1

Tja, undrar om det är möjligt för tjejen som just nu befinner sig i Sverige på ett turist-visa, att lämna in ansökningspapprena för ett UT via ett omdud.

En andra fråga rör papprerna om att hon är singel och inte har några barn som tydligen skall hämtas i hennes hemby, hur går detta till? Funkar det olika i olika byar?

Hon tror att hon behöver betala pengar till ett par personer i byn som i sin tur skall följa med henne till någon by-överste för att få papprerna.

Hon tror inte att det går att någon eller några från hennes familj följer med, utan att dessa personer måste vara från utomstående. Någon som har någon erfarenhet av detta?

thaikonsult
22 aug. 2009#2

Visst går det att lämna in en UT ansökan via ombud. Ombudet bör i så fall ha en fullmakt med sig så det inte stöter på patrull hos ambassadtjänstemännen. Eftersom väntetiden för en UT intervju är ganska kort så tjänar man inte så mycket tid på den här varianten. Oftast behöver tjejen väntetiden för att få fram de thaipapper som ska översättas, legaliseras och lämnas in till ambassaden.

Singelintyget (เดียวใบรับรอง) hämtas i din tjejs hemkommun (ampeur). Ibland kan föräldrarna få ut intyget, ibland vill kommunen ha en officeiell fullmakt, ibland måste byhövdingen (borgmästaren) följa med. Det är lite olika mellan kommunerna. Lite pengar till rätta personer underlättar alltid processen.

Glöm inte att din tjej även ska ha med sina huspapper (inkl. översättningen) när hon söker uppehållstillstånd.

Mvh Thaikonsult

Hacksquat
29 aug. 2009#3

Eftersom väntetiden för en UT intervju är ganska kort så tjänar man inte så mycket tid på den här varianten. Oftast behöver tjejen väntetiden för att få fram de thaipapper som ska översättas, legaliseras och lämnas in till ambassaden.

Hur menar du då? Papprena skall väl lämnas in redan vid första besöket, inte vid intervjutillfället?

Herr Chang
29 aug. 2009#4

Hur menar du då? Papprena skall väl lämnas in redan vid första besöket, inte vid intervjutillfället?

Det är förstås bra om UT-ansökan är komplett när den lämnas in, men man har chans att komplettera den vid intervjun. Saknas det något får den ansökande ett papper på thai om vad som ska tas med till intervjun. Det saknades en del i fru Changs ansökan, men det var inga problem att fixa fram detta till intervjun eftersom hon fick vänta sju veckor på den. Men det var dock 2004...

Herr Chang har talat.

thaikonsult
30 aug. 2009#5

Changen förklarade din fråga på ett bra sätt så jag avstår från att kommentera.

Mvh Thaikonsult

Hacksquat
30 aug. 2009#6

Tack för förtydligandet! B)

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.