Stötte på en vansinnigt onödig olycka när vi var ute och åkte före midsommar. Åkte från Chantaburi/Rayong upp mot Ayutthaya. Bilderna är tagna någon gång efter det att vi paserat Suvan.
Fick några skapliga bilder från idi*tin. En liten pickup med en liten båtkärra som drog en alldeles för stor båt. Båten var nog fyra ggr större än dragekipaget. Knepigt nog var inga fler bilar synbart skadade. Bilen verkade ha åkt från ena sidan av vägen till den andra. Båten verkar ha agerat flygplan och flugit över cementavgränsaren till andra körriktningen. Varken båten eller cementavgränsaren verkar ha några större skador av att de haft kontakt med varandra. Däremot fick en lyktstolpe sätta livet till vid kontakt med den lågt flygande båten.
Båten på andra sidan vägen
Trailer och dragbil
Närmare trailer och dragbil
Infästning dragbil trailer
Fick inte med någon bild på en person som låg död/skadad på andra sidan bilen. En vitklädd man som verkade ha brutit nacken enligt de andra i bilen. Har inte sett eller hört något i nyheter/tidningar om olyckan. Har inte letat utan haft fullt upp med annat.