När vi hållit på med detta i amphur Wangthong utanför Pitsanulok har det aldrig varit några bekymmer. Vi har köpt en gång och ärvt en gång. Vid arvet var den stora kostnaden och krånglet att stycka av till alla syskon. Men det kostade inte många bath (ett antal tusenlappar) kommer inte ihåg om det var för alla tomter eller per styck. Det var ca 4 år sedan, och jag la mig aldrig i det hela.
När vi köpte var det heller inga problem eller stora kostnader inblandade. Vi var hemma och en syster agerade ombud. Det krångligaste var fullmakten, men det gick som smort det också. Det är skönt att ha en släkt man kan lita på. Långt tillbaka var det det största bekymret att en del i släkten skulle sko sig, men numera vet vi var vi har varandra. Lite omvälvande i släkten att få in en falang.
Som de andra skrivit så går det bäst när Thailändarna får sköta byråkratin. Men när det ska byggas och prutas då går det inte utan falang inblandning.
Frugan har en bror som har ett litet byggföretag så han ger mig tips på vad olika saker kostar och jag handlar, eftersom jag vill veta vad jag köper. Ska dom sköta allt tycker jag att det blir för mycket thaistil över det hela.