Man måste våga ställa sig frågan:
Vad är syftet eller intresset till att din thaitjej vill vara tillsammans med dig?
Är det du och din personlighet som passar henne som handen i handsken
eller verkar det primära behovet vara att hitta en manlig person som ska förverkliga hennes drömmar om fina kapitalvaror?
Om och när kommer i så fall detta habegär att klinga av,
och kommer då det känslomässiga intresset att fokuseras på dig som man?
Eller blir det tack och adjö. . .
Hej Siam-Nilsson,
ja, jag kan se vart du vill komma. Och du har naturligtvis rätt. Med hjälp av min lilla livserfarenhet kan jag räkna ut att det hon egentligen är ute efter är att förverkliga sina drömmar om barn, familj och ett tryggt framtida liv. Jag tycker generellt att thailändska kvinnor ser mer till det praktiska än det romantiska i sina relationen till män. Det vill att det skall fungera med pengar, ansvar osv. Det är därför thaitjejerna är så trötta på thaimän, för de har en förmåga att helt enkelt skita i allt efter ett tag, de drar helt enkelt, eller så är de otrogna (verkar vara en djup "tradition" bland thailändska män).
"Min" tjej har dessutom fyllt 30 år och då börjar "bäst före" datumet gå ut. De flesta skaffar barn mellan 20-25 år. Så det verkar som loppet är kört för henne att träffa en thaiman. Och då kom jag väl in i bilden som den perfekte "proplemlösaren". Och jag var väldigt nära att hoppa på tåget måste jag säga, för då skulle jag också få ett meningsfullt liv igen efter skilsmässa och diverse besvärligheter här hemma i Svedala.
Men jag vågade helt enkelt inte, det är ett så stort åtagande med hus, barn, bil etc. när man fyllt 57 år!!
Men vad jag saknar henne!!!
Men sista ordet kanske ännu inte är sagt. Om jag köper ett hus och äger det själv så skulle hon ju kunna flytta dit om hon vill och vi kan leva sambo-liv ett tag och se hur allt utvecklar sig, precis som du så riktigt föreslår. Känns som det skulle bli mer på mina vilkor då.
Och vill hon inte det så finns det väl andra thaidamer.
Det var skönt att prata av sig lite...
Ha det godt
Micke