På TT tiden startade jag en tråd om de många företag som säljer bostäder, både hus och Condos, med inriktning på Faranger.
Det blev ett jäkla liv på vissa som var inblandade i branschen, men ca 6 månader senare träffade jag en svensk som just avstått från att köpa en Condo tack vare att han läst denna tråd.
Det företag han hade tänkt att köpa av är numera i konkurs och det halvfärdiga husbygget står där som ett skelett. Vem som skall avsluta bygget och var de redan inbetalda pengarna tagit vägen, ja det vet ingen.
Ett norskt företag startade upp ett riktigt lyxbygge mitt i Jomtien. Reklamfilm och mycket annat producerades, detta skulle bli det bästa av det bästa. Och läget är det minsann inget fel på, mitt i Jomtien på Beach Road, Nu står detta bygge still och har så gjort under några månader.
Läste sedan detta http://www.pattayada...NEWS=0000009421 och vill därför uppmärksamma alla på hur det står till i denna bransch.
Det var rätt många som blev av med pengar i högkonjunkturen, och nu i lågkonjunkturen är riskerna ännu större, byggföretagen och projektägarna/ledarna är desperata.
Att bli lurad i Thailand innebär nästan helt säkert att pengarna är borta, visst kan man processa även här, men de som snott åt sig pengarna tycks alltid ha rätt "vänner" på höga positioner
Tänk till 2 gånger innan ni köper något just nu!



![url]<!--url{0}--><a href=](http://www.maipenrai.se/forum/applications/core/interface/js/spacer.png)
