När Samart Corporation under 2006 tilldelades ett kontrakt värt 600 miljoner baht för att ta hand om soporna på flygplatsen Suvarnabhumi var det många som ställde sig frågande till varför ett telekomföretag fick kontraktet.
Alongkorn Ponlaboot – för detta vice ledare för Demokratpartiet – pekade även på oegentligheter i kontraktet, som bland annat innehöll generösa termer om minimibetalningar till Samart om flygplatsen misslyckades med att generera minst 40 ton sopor om dagen. Kontraktet går ut i september i år, men de två förbränningsugnar vars byggnation står med i kontraktet lyser fortfarande med sin frånvaro.
Kontrakt och interna dokument som granskats tyder på att Samart struntat i att bygga ugnarna och undvikit att bestraffas för det, trots att det bryter mot kontraktet. Samarts ursäktar sig dock bland annat med att affärsidkare vid flygplatsen tar hand om och säljer sitt eget avfall samt att avfall i vissa fall stjäls för att säljas, vilket resulterar i för lite sopor. Man hävdar även att vätskenivåerna i soporna är för höga för förbränning.


