hej.undrar om det är helt packat med folk på whitesand beach, koh chang i början av februari...kan det vara svårt att hitta hotel?
.gärna tips om bra boende...+ annat som man bara bör veta/se när man besöker ön... mvh: naam jai
...
hej.undrar om det är helt packat med folk på whitesand beach, koh chang i början av februari...kan det vara svårt att hitta hotel?
.gärna tips om bra boende...+ annat som man bara bör veta/se när man besöker ön... mvh: naam jai
...


hej.undrar om det är helt packat med folk på whitesand beach, koh chang i början av februari...kan det vara svårt att hitta hotel?
.gärna tips om bra boende...+ annat som man bara bör veta/se när man besöker ön... mvh: naam jai
...
Värsta högsäsongen bör ju vara över tills Februari så det borde inte vara några större bekymmer att hitta hotellrum. Stranden är ju väldigt lång så känns inte direkt packat där även om det är mycket folk, finns allt gott om plats för alla.
Personligen så föredrar jag dock Lonley Beach eller Kae Bae Beach, betydligt mysigare. Ska jag vara ärlig så finns det inte så himmla mycket att se på ön, man kan hyra en moppe och kika runt lite, förutom extremt branta och kurviga backar på sina ställen så är det lätt att köra på ön. Inte alls som på t ex Phuket. Man utforskar de "sevärdheter" som finns rätt snabbt, några vattenfall t ex och alla de olika stränderna. Men man kan ju ta sig en sväng med båt till någon av alla närliggande öar som finns också om man får tråkigt. Vill man ha hålligång så finns det ju lite barer och vill man festa med backpackers från hela världen så hittar man dom på Lonley Beach. ![]()
Mvh Swippe
Hej!
Du kommer inte att ha några problem med att hitta boende under den tiden du är där, under nyår är det dock lite besvärligare då många thai åker dit under ledigheten. Jag kan rekommendera white sand bech resort som ligger där stranden börjar, lite knöligt att ta sig dit, men det är det värt. Följer man stranden och går igenom Rock sand tar det bara 10 minuter att gå till huvudgatan.
//S
Vi har bott på Mac hotell på White Sand och det kan jag verkligen rekomendera.
Rent snyggt, trevlig personal och superb mat.
Vi trivdes mycket bra där och jag har rekomenderat det till vänner som åxå varit riktigt nöjda.
Glöm inte en utflykt till Ban Bang Bao, ett färjeläger på pålar, tycker man om fisk och skaldjur är detta ett måste!
//S
Jag var där i maj förra året (usch vad tiden går fort) och dom hade precis byggt upp en bar område på motsatt sida stranden vid del två av White sand om jag minns rätt. Klart värt att ta en eller ett par dagar ute på öarna runt om kring om ni gillar att snorkla och bada då vattnet där är riktigt fint (Koh Mak) finns nu rum att stanna på där med.
Vattenfallen är roliga om det nu finns vatten där med fisk som gillar att nypa en i skinnet och käka infekterade myggbett. Finns nu även bilar att hyra men det skulle jag nog inte ge mig på. En annan kul sak är att peppes bodega finns på Ön om man minns sällskapsresan (tror jag det var)
Ha så skoj och kör försiktigt och ingen fyllekörning
📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.