Internationella valutafonden (IMF) bör genomföra en fördjupad undersökning av tillståndet i Thailands ekonomi om man vill föreslå 'lämpliga' finansiella lösningar för landet, sade finansminister Kittiratt Na-Ranong på onsdag.
- När man köper ris för 15 000 THB/ Ton när världsmarknadspriset idag ligger på 7 500 THB/ ton hur fördjupad undersökning måste göras då?
Kittiratt, som också är Vice PM, gjorde kommentarerna efter ett IMF-rapport uppmanade Thailand för att skrota sina multi-miljon subventioner till ris odlare och istället erbjuda pengar till fattiga bönder direkt.
- Det lär aldrig bli aktuellt med sittande regering, även om det vore det rätta och skulle stoppa korruptionen.
Ministern betonade att regeringen faktiskt har flera strategier för att hjälpa bönderna, bortsett från risstödet. En av de godkända åtgärderna är en budget för att stödja jordbrukare som inte har möjlighet att skörda i tid för ris-stödet.
- Så en av dom godkända åtgärderna är att även om man inte hinner skörda i tid så får man risstöd?![]()
"IMF bör försöka förstå Thailands situationen bättre innan de ger ut förslag," säger Kittiratt .
- Det är aldrig kul att få en välförtjänt knäpp på näsan.
IMF rapporten rekommenderar också att Thailand bör höja mervärdesskatten (moms) till mellan 7 och 10%, och föreslog att Thailands Riksbank bör öka styrräntan för att minska effekterna av inflationen.
-Detta skulle öka på prisökningarna ännu mer, med protester som följd. We can´t have that.
Kittiratt hävdar att medan sådana åtgärder kan fungera i andra länder, är de inte nödvändigtvis lösningen för Thailand, men regeringen är öppen för förslag och konstruktiv kritik från IMF
- Säger mannen som tycker det är ok. med "vita lögner"
http://www.bangkokpost.com/news/local/379621/kittiratt-brands-imf-proposals-for-Thailand-unsuitable
