Vad tycker ni om denna kakeluppsättnig, jag tycker att det ser förjävligt ut. Första väggen ser bra ut men resten inte okey.
FF
Jag är benägen att hålla med, det ser fördärvligt ut.
Lite jobbigt när skarvarna inte går i linje.
Fattar inte varför man anlitar en enögd kakelsättare alltså. Det blir alltid så där galet då.
De tvåögda är marginellt dyrare bara så inget man ska snåla in på!
1 minut sedan, skrev Fantomen:Fattar inte varför man anlitar en enögd kakelsättare alltså. Det blir alltid så där galet då.
De tvåögda är marginellt dyrare bara så inget man ska snåla in på!
Dom hade 4 ögon, men dom fungerade inte alls, undrar vad vad deras chef kommer att säga imorgon.
FF
1 minut sedan, skrev FF:Dom hade 4 ögon, men dom fungerade inte alls, undrar vad vad deras chef kommer att säga imorgon.
FF
Fyra pers för att kakla det där?! Vansinne! Två stycken tvåögda hade räckt!
15 minuter sedan, skrev FF:Dom hade 4 ögon, men dom fungerade inte alls, undrar vad vad deras chef kommer att säga imorgon.
FF
Troligen kommer han att säga att det påverkar inte funktionen och att det är viktigaste och utseende spelar inte roll. Har varit om det. Sedan började kakel spricka på några ställe ingen viste varför.
Det fick firma göra om och ovilligt betala alla de extra kostnader .
16 minuter sedan, skrev Fantomen:Fyra pers för att kakla det där?! Vansinne! Två stycken tvåögda hade räckt!
Tror inte att dom var enögda, men börjar undra.
Fortsättning kommer i denna tråd.
FF

Så där ser det ut hemma hos mig åxå.
Polski plattsättare.
Gick dock inte att pruta eftersom det var gratis.
11 minuter sedan, skrev rolba:Så där ser det ut hemma hos mig åxå.
Polski plattsättare.
Gick dock inte att pruta eftersom det var gratis.
Var det audirs som förmedlade kakelsättare?
8 timmar sedan, skrev FF:
Med tanke på att plattorna garanterat inte är identiska i måtten och att det inte ser ut att vara fogat så tycker jag som fd plattsättare att det bör se vettigt ut efter fogning.
6 timmar sedan, skrev UglyFarang:Med tanke på att plattorna garanterat inte är identiska i måtten och att det inte ser ut att vara fogat så tycker jag som fd plattsättare att det bör se vettigt ut efter fogning.
Har du verkligen tittat på alla bilderna? Den första kanske man kan leva med men de andra tre är ju ett skämt. Fogningen lär knappast förbättra något.
/Krille
6 timmar sedan, skrev UglyFarang:Med tanke på att plattorna garanterat inte är identiska i måtten och att det inte ser ut att vara fogat så tycker jag som fd plattsättare att det bör se vettigt ut efter fogning.
Gott att höra en yrkesmans heder... kör på bara... löser sig säkert... annars får väl snickarn ställa en hylla framför eller nått.
5 timmar sedan, skrev Krille:Har du verkligen tittat på alla bilderna? Den första kanske man kan leva med men de andra tre är ju ett skämt. Fogningen lär knappast förbättra något.
/Krille
Jag missade att "förbandet" skiljer mellan väggarna, helt oacceptabelt arbete!
5 timmar sedan, skrev samet:Gott att höra en yrkesmans heder... kör på bara... löser sig säkert... annars får väl snickarn ställa en hylla framför eller nått.
Heder??
Är du helt jävla pantad??
Vad fan har detta med min heder att göra??
Logga in för att svara.