http://www.flygtorget.se/Aktuellt/Artikel/?Id=9527#DebateAnchor
Idag 8 nov släpper Norwegian biljetterna till New York och Bangkok från Stockholm och Oslo. Bolagets första långdistansflygning från Stockholm till New York avgår den 31 maj 2013 och första flygningen till Bangkok avgår den 20 juni.
– Dagens lansering är en stor och viktig milstolpe i Norwegians historia. Jag är mycket glad för att det nu är möjligt att boka de första flygbiljetterna till New York och Bangkok. Vi ser fram emot att önska alla välkomna ombord i vår fabriksnya Boeing 787 Dreamliner, det modernaste och mest tekniskt avancerade långdistansflygplan som finns i på marknaden idag, säger Norwegians VD Bjørn Kjos.
Stockholm (ARN) – Bangkok (BKK) tre avgångar i veckan
Med start den 20 juni kommer Norwegian att flyga från Stockholm till Bangkok tre gånger i veckan, varje tisdag, torsdag och lördag. Avgång från ARN är kl.14.50 med ankomst till BKK kl. 06.00 nästa dag. Avgångstiden från BKK är kl. 07.30 med ankomst till ARN kl.13.45.
