3 minuter sedan, skrev Mankan:
Det kräver väl att sidan man köper sina saker från har det som leverans alternativ. Skåpen finns på ICA brevid där jag bor men jag har aldrig sett det som ett alternativ när jag beställ något. Att det skulle vara gratis låter ju lite konstigt. Hur drar dom in sina pengar?
Beställde igår från Apotea, Alvedon 500 mg och Dentan 0,5 %, paketet kom idag och jag betalade mellanskilnaden på Paracetamol och Alvedon 2,89 SEK. Leveransen fanns att hämta i Kringlan varuhus, Södertälje Centrum kl 16,36 idag. Så jag anser att det inte var nån kostnad för leveransen. Kanske är servicen så pass ny att man liksom inte kommer ihåg även om den finns med i leveransallternativ. Kan vara så att alla säljställen erbjuder inte heller denna tjänst. Otroligt tycker jag med att de inte tar betalt för leveransen. Har även beställt utan recept o samma sak.
Kanske är det Apotea som betalar en summa för en upphämtning på deras lager o leverans till upphämtningställe, o de täcker kostnaden i utförsäljningspriset, fast det låter konstigt för varor utan recept ofta är billigare hos dem än i vanlig aptek. Receptbelagta verkar vara ssamma pris i båda för samma vara, köpte Alvedon för nån vecka sedan o skulle betala 2,89 men prutade i hon tog inget för mellanskillnaden