Har funderat på att starta rörelse här i sverige med importerat material från Thailand.
Har kontakt med leverantörer i Thailand, men får ingen rätsida på hur jag ska gå tillväga här i Sverige.
Tacksam för tips och råd
LingKhao
Har funderat på att starta rörelse här i sverige med importerat material från Thailand.
Har kontakt med leverantörer i Thailand, men får ingen rätsida på hur jag ska gå tillväga här i Sverige.
Tacksam för tips och råd
LingKhao
Ta kontakt med en svensk transportfirma,gärna flera för priset på frakten.Sen sköter dom allting.Ring mig om du vill 070-7837088
Hälsningar
Peterfisk7
Hej
Har försökt för ett par år sedan, men mina saker kom inte ut från tullen i Thailand, fick
till svar att jag måste ha ett importpapper, men även den som sänder saker måste ha
ett exportpapper, försökte på Comerce...? i stockholm, kommer inte på
vad de heter, men de var då så krongligt att jag gav upp
Har du ett företag här i sverige,så är det hur lätt som helst om du köper från ett Thailand företag och som jag sa förut låt transportfirman
sköta det.Jag importerar fiskegrejor från Thailand.Får du problem ring.
Peterfisk7
Hej jag lånar denna tråd eftersom ämnet passar..
Vad kostar en kontainer med båt från Thailand till sverige och vart hamnar den då.
Och hur stor är en kontainer =)
@ ThaiSkuggan
Pris, ingen aning. Vart den hamnar, Göteborg eller Malmö är nog vanligast. Storlek, 20 fot för halvcontainer, 40 fot för vanlig container.
Tjena peterfisk, vi är inne på samma spår, tänkte skicka ett pm men vet inte riktigt hur man gör så jag får väl ringa imorrn om det är ok.
mvh walle
Kolla på nätet, jag letade i 2 minuter och hittade några siter.
en var: http://www.jctrans.n...iner/list.rails
Eller ring en Shippingfirma, finns säker i gula sidorna.
Var en container hamnar, beror till stor del på vad man betalar för, från hamn till hamn (då står du själv för kostnaden att frakta godset till och från hamnarna), eller från en adress till en annan adress (Dörr till dörr).
Hittade inte några direkta prisuppgifter men jag gjorde bara en snabb "Googling" på: container freight rates
MVH Tommy
Quote
mvh walle
Hej walle,
Skicka PM gör man enklast genom att klicka på den lilla pratbubbla (tredje från vänster) som finns i varje persons inlägg. Men det ska alltså vara den personen du vill skicka till som gjort inlägget.
Sen kan man förstås ändra mottagare eller lägga till flera, men det är överkurs.
Herr Chang har talat.
Hej Changen, var hittar man dom pratbubblorna..

tack surin nu ljusnar det lite efter gårdagens sangsomintag ![]()
Hej Phitsanulok.
Att ta in en 20 foots container i införtulling kostar ca 27000 oavsätt inehåll och då är den full av last (ca 20-23 ton) sen måste du ha diverse papper, beror också lite på hur du kör och dina leverantörer, om du kör cif e ddu, men pm mig så kanske jag kan göra lite klarhet i detta iom att jag också har detta på min handske i jobbet.
Mvh Snömannen
Måste bara säga att detta är om du ska sälja det vidare, inte om du köper som privatperson.
Mvh Snömannen
Måste bara säga att detta är om du ska sälja det vidare, inte om du köper som privatperson.
Mvh Snömannen
Äh vad är det för snack om 27000 kr för en 20-fotare. Vad är slutdestinationen i Sverige? Jag kan fixa containern till Göteborg för under 15000 kr och sedan blir det förstås inrikes dragning i Sverige och då beror förstås priset på vart containern ska levereras men inrikesdragningen blir billigare än båtfrakten om du nu inte bor uppe i Jokkmokk eller nåt. Jag kan fixa förtullning åt dig och se till att du blir fakturerad för tull och moms om du nu bara har ett registrerat företag.
📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.