Fruset nöt- och buffelkött som illegalt importerats från Indien och Nicaragua har beslagtagits i ett tillslag i Sakhon Nakhon, detta uppgav polisen under gårdagen.
Efter ett tidigare nedslag mot illegalt importerat kött i Nonthaburi utökade en kombinerad styrka av polis och lokala boskapsmyndigheter sin utredning till Sakhon Nakhon, och slog till mot P-Mart Super Store i provinsen. Chaiyati Saithin – chef för Sakhon Nakhons polis – sade att man beslagtog minst ett ton fruset kött, vars paketering indikerade att det kom från Indien och Nicaragua.
Veterinären Wisut Uea-kingpech – specialist hos Sakhon Nakhons Kontor för Boskapsutveckling – sade att det beslagtagna köttet importerats utan tillstånd från boskapsmyndigheter, vilket kan leda till upp till två års fängelse och böter på 200,000 baht för importören.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/general/843140/illegal-frozen-meat-haul-impounded