Ligger just nu ensam och övergiven på ett hotellrum i Surin och begrundar livet.
Frugan och barnen är i byn en timme härifrån och lever loppan medans man själv varit sjuk som en förstagångs-nersupen soptippsbyracka.
Har haft allt det senaste 2 dygnen. Konstant diarré, feber, hosta, huvudvärk, ledvärk och annat. Jobbigt som fan.
Men nu börjar det äntligen gå över känns det som och jag har precis upptäckt hur smal och fin jag är. Borde nog försöka ha diarré lite oftare tror jag.
I normala fall så är det ju bara jag som tycker sådana saker om mig själv men alldeles nyss hände faktiskt något som var helt fantastiskt.
Efter att ha masat mig ner och käkat min rissoppa (det enda jag vågade käka) på gatan de senaste dagarna så upptäckte jag att det fanns en telefon i hotellrummet idag.
Och gissa om jag blev förvånad när det faktiskt gick att beställa mat via den. Inte illa för att vara ett 500-bahts hotell.
Beställde min "Kaao Dtom Gai" och "Kai Tjiaow Moo Sap" och efter bara några minuter knackade det på dörren.
När jag öppnar så står världens sötaste lilla 20-åriga tjej där med min mat. Hon var så söt att jag blev helt nipprig och kom av mig lite.
Det skumma var dock att hon var precis lika nipprig.
Maten gick på 120 baht och jag hade bara en 500-hundring så hon skulle återkomma med växeln sa hon. 3 minuter senare var hon tillbaka och jag kunde med nöd och näppe, och med darrande händer (jag var ju sjuk) dra ut sedlarna ur sedelblocket. Hon stod och stirrade på mig hela tiden medan jag fipplade med pengarna och jag hade sån lust att bara äta upp henne. Gav henne 20 baht, hon tackade - hela tiden stirrandes och jätteleendes - vände sig om 45o och gick. - rakt in i väggen. ![]()
För i helvete... jag är blekfet och 45! Och hon bara lilla flickebarnet. Hon måste har gått på något. Eller så måste jag definitivt ha diarré lite oftare!
Nu har jag ätit klart och ligger på sängen och jobbar. Balkongdörren är vidöppen och utanför sitter ett gäng som har en butik och sjunger thailändska kärleksvisor i kör. Försöker yla med i de enstaka meningar jag kan och tycker helt plötsligt att livet är toppen.
Om några dagar får jag träffa frugan och då ska hon också få se hur smal och fin jag blivit. Om jag inte hinner fördärva det tills dess. ![]()
