Hurra för Migrationsverket

gst
5 jan. 2012#1

Min frus Ut går ut den 25/1, och trodde aldrig det skulle gå att påverka vad som står på Migrationsverkets hemsida att inget händer innan tillståndet gått ut.. Eftersom min fru påbörjar en studiestödsberättigad utbildning den 9/1 har jag dock skickat mail till Migrationsverket och bett dem om påskyndnade av denna behandnling pga detta. Har inte fått något svar på detta, men till min förvåning kom ett svar idag där vi blev kallade till utredning på fredag (den första lediga tid de hade).

En stor eloge till Migrationsverket i Västerås :)

/GSt

scorpio63
5 jan. 2012#2

Grattis.

Trevligt när saker går som det ska.

måne
måne
5 jan. 2012#3

Måste vara ett nyårsskämt,fredag är en röd dag och jag har svårt att tänka mig att de jobbar då.Mvh Måne

scorpio63
5 jan. 2012#4

Hmmm

I den vanliga almanackan som jag tror att dom flesta går efter så är det ingen röd dag och absolut inte fredag.

Naturligtvis finns det flera olika synsätt.

Men jag tror nog att även migrationsverket går efter samma almanacka som dom flesta av oss:-)

Sorry Måne för ett besservissersvar, men lite kul var det ju:-P

gst
5 jan. 2012#5

Måste vara ett nyårsskämt,fredag är en röd dag och jag har svårt att tänka mig att de jobbar då.Mvh Måne

Fredag den 13/1.

/GSt

scorpio63
5 jan. 2012#6

Besservissersvararen fick en box på nosen nu, hehe.

Kollade bara datum och inte fredagar.

Bugar djupast om ursäkt Måne "borde finnas en ,bendover med pisk nu smiley"

måne
måne
5 jan. 2012#7
:crazy::crazy::crazy::crazy::crazy::crazy:
scorpio63
5 jan. 2012#8

Men jag önskar lycka till den fredagen ni nu ska träffas, det blev ju glömt bland allt tjafs.

Jag hoppas verkligen att ni kan fortsätta att leva som ni vill...:-)

Galten
หมูป่าขนาดใหญ่
6 jan. 2012#9

Fredag den 13/1.

/GSt

Grattis. Glöm nu inte och berätta för damen vad fredagen den 13 betyder :y15:

nalle
7 jan. 2012#10

Grattis. Glöm nu inte och berätta för damen vad fredagen den 13 betyder :y15:

Tjugondag knut

Birger
7 jan. 2012#11

Påminner om när min fru kom hit 2002. Kom på turistvisa första juli, gravid från ca 10:e, graviditetsintyg till migrationsverket, allt borglömt, jag vansinnig i åttonde månaden, förde ett jävla liv, vägrade skicka min fru med Svensk medborgare i magen till Thailand.

Nästa tisdag fick vi tid, efter en vecka kom PUT. Hon behövde aldrig åka hem. Dom kan om dom vill!

gst
13 jan. 2012#12

Hur smidigt som helst. Vi var lite tidiga när vi kom till Västerås, och fick komma in en kvart före utsatt tid. Först min fru, sedan vi tillsammans. Några enkla frågor sedan fick vi gå ut och vänta på att beslutet skrevs. Sedan blev det fotografering och fingeravtryckstagning av min fru. 15 minuter efter att vi skule varit där var allt klart. PUT beslut 13/1 :)

/GSt

gst
24 jan. 2012#13

Idag den 24/1, 11 dagar senare, kom också UT-kortet med posten :) Känns skönt att allt är klart för denna gång.

/GSt

McTwist
I med- & motgång
7 juli 2012#14

Frun skickade in ansökan om medborgarskap häromdagen via MIG's hemsida. Efter det så måste man ju även skicka in samma ansökan, fast i en underskriven pappersform tillsammans med passet. Nu är det så att vi åker tull Thailand i september eller oktober och med tanke på att handläggningstiden för medborgarskap är 1 år enligt deras hemsida så ringde jag och frågade om hon ska skicka in passet nu eller vänta till vi kommit hem igen. Döm av min förvåning när damen i kundtjänst, efter att ha frågat efter fruns personnummer säger att "Hon har fått en handläggare och det här ärendet kommer vara klart inom ett par veckor så skicka in passet så fort som möjligt så har hon det innan ni åker"

Återstår att se om de håller vad de lovat.

flor
7 juli 2012#15

Ni måste ha tur, vi skickade in i Januari och har ännu inte hört något.

Ha de önskar flor

Logga in för att svara.