Japp, idag börjar det. Alla är givetvis inte intresserade men skulle tro att en klar majoritet ändå har någon form av intresse. Personligen värderar jag fotbolls-EM klart högre än OS.
När det kommer till fotboll så är alla experter så jag tänkte vi skulle ha en liten tävling. Vinnaren får äran att kalla sig MPR's fotbollsexpert samt en öl nästan gång vi ses. Reglerna är enkla men jag är säker på att det ändå kommer 10 inlägg med påpekanden 😉. Poängräkning:
4 poäng för rätt vinnare.
3 poäng för rätt silverlag.
3 poäng för vardera rätt bronslag (ingen bronsmatch i EM)
2 poäng om din vinnare förlorar finalen.
2 poäng om ditt silverlag vinner finalen.
2 poäng om ditt silverlag tar brons.
2 poäng om ett av dina bronslag tar silver.
1 poäng om ditt guldlag tar brons.
1 poäng om ett av dina bronslag tar guld.
Maxpoäng är alltså 13. Om två medlemmar hamnar på samma poäng så är utslagsfrågan hur det går för Sverige; alltså ut i gruppspelet, ut i åttondelen, ut i kvarten, brons, silver eller guld. Är det fortfarande lika så kliver jag in som en omutbar Platini eller Blatter och bestämmer segrare.
Era gissningar måste vara inne innan kvällens avspark för att räknas. Må bäste man vinna!
.jpg.d5758fc78e1abd4e59012477a7ba46d9.jpg)
