Hua Hin/Pattayafärjans jungfrufärd ställs in

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
1 jan. 2017#1

Den mycket uppmärksammade färjetjänsten mellan Pattaya och Hua hin skulle ha åkt på sin jungfrufärd under dagen, men i sista stund sköts den upp för att säkerställa passagerarnas säkerhet.
Fler än 200 passagerare befann sig ombord katamaranen Royal 1 vid Laem Bali Pier i Pattaya för att bege sig till Hua Hin. Vissa dök upp klockan 05:00 för att vara säkra på att få gratisbiljetter för färden. Färjan skulle avgå klockan 08:30 och anlända i Hua Hin 70 minuter senare. Marinmyndigheten meddelade dock att resan skjuts upp på grund av starka vindar och vågar på över fyra meter – dubbeldäckaren klarar av vågor på upp till två meter.
Passagerarna tvingades gå av, men kommer kunna använda sina fribiljetter under morgondagen.

 

c1_1172668_620x413.jpg

Källa

Fritz
1 jan. 2017#2

I dag tog jag en rejäl promenad för MPR:s räkning ner till piren för att kolla läget med båten. Så här ser den ut och enligt en kille som satt i en kur bredvid så skulle det bli en tripp runt Koh Lahrn i morgon.

Hua Hin 002.JPG

Så här ser biljettkontoret ut och mannen som jag snackade med där sa att trafiken till Hua-Hin startar i slutet på veckan om vädret tillåter.

Hua Hin 005.JPG

Men den 12:e är det tydligen dags för den officiella öppningen av linjen.

Hua Hin 004.JPG

 

Fritz..

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.