hotel ambassador bangkok

Ghost Division
4 mars 2009#1

ligger detta hotell på gångavstånd till nöjeskvarteren?Eller finns det bättre hotel närmare?

pigge01
Resenär
4 mars 2009#2

Det beror på var du vill bo. I Bangkok är allt utspritt på med är två platser.

Hotell Nana ligger bra till ca:1350bath/natt.

pigge01

Ghost Division
4 mars 2009#3

Sukhumvit har jag tänkt,det är väl där det är bra nöjen?

RoiET
Bergsäker
4 mars 2009#4

Om det är Ambassador på Suk. 11-15(ungefär) så vill jag härmed utfärda en liten varning. Jag bodde i "main wing" och de rummen var värda max 700baht/natt men kostade 1600. Oj vad det luktade mögel. Avloppet var det stopp i och något levde runt i rummet när man hade släckt lampan. Mitt sämsta val av hotell hitills i Thailand.

Du kan absolut hitta ett mera prisvärt hotell.

MVH

Jens

RoiET
Bergsäker
4 mars 2009#5

å just det... ölen var skitdyr vid poolen. En liten Singh 200B tror jag.

Jens

Ghost Division
4 mars 2009#6

Nåt annat tips då kanske,menar pigge The Dawin Nana hotel?

broder tuk tuk
" mytoman"
4 mars 2009#7

Vem fan betalar 200 baht för en liten Singha i Thailand? :stop:

Är man törstig i hettan vid poolen kan man dricka vatten. Fast då tar de väl 100 baht för en flaska vatten och medhavd dricka går väl inte ann?

Nog för att jag vet att det finns gott om dummerjönssar, inte minst svenska charterturister som blir blåsta upp över öronen.

Men 200 baht för en liten Singha? ???

BTT

pigge01
Resenär
4 mars 2009#9

Här är ett som Kim har rekomnderat på Gamla Thajtjejer!!

Jag har provat det och det är bra!

Ruamchitt Travelodge

11/1 Soi 10, Sukhumvit Road, Bangkok 10110. Thailand

http://book.asiatrav...id=&trck=#hotel

pigge01

GammalDansken
Forumfjant
5 mars 2009#10

Vi bor just nu (början på mars 2009) på Lois Tavern, i Bangkok, 5 km från Don Mueang airport.

Inte det minsta centralt, (men nära det kontor där många i Thailand hämtar ut pass).

God standard, rent o snyggt, pool finns - 1200 Baht inkl frukost för ett dubbelrum (vi reserverade inte i förväg).

Inte dyrt i restaurangen heller - 100 baht för en flaska Heineken.

Maten är god och på gångavstånd finns ett stort köpcentrum.

Dessutom marknad och många smårestauranger och gatuserveringar runt hotellet.

Rekommenderas.

http://www.asiarooms.com/Thailand/Bangkok/louis'tavern.html?gclid=CI-Hr9fnipkCFZMwpAodcy9tlg

mvh GD

ban_kog_wat
5 mars 2009#11

Kan med glädje rekomendera Stable lodge på soi 8. OK prisläge. 4min till skytrain. trevlig staff :preved: . bra mat. Nära till det mesta men ändå ett lungt läge. Bodde där förra veckan och checka in igen i morgon för några dagar.

Baan

MaiChai
5 mars 2009#12

Ibis har öppnat på Soi 4 och körde en drive nu med 29USD per natt. Nytt och fräscht till skillnad från det mer än lovligt utslitna Ambassador hotel. En gång har jag bott där, aldrig mer...

ban_kog_wat
5 mars 2009#13

Bodde på Ambassdör förra året och blev riktigt besviken. På gränsen till förbannad till och med. Och när jag blir förb.. då har det gått långt, riktigt långt.  Maken till snorkig personal fick man leta efter... till och med försäkringskassan och arbetsförmedlingen i svedala låg mil före i service grad.

men.. häromdagen gjorde jag ett besök på stället bara för att kolla in och gissa om jag blev glatt överaskad. Stället hade service, även för en stressad farang. När jag berättade om besöket året före så beklagade hon i repan med kommentaren "Skulle inte ha bott där jag heller " sen fick jag en guidning runt det ny renoverade hotellet och den helt nya lobbyn. Så som det ser ut nu så är det helt ok att stanna på.

/Baan

Fridde
5 mars 2009#14

Får hålla med om att Stable lodge är ett bra ställe.

Ska själv bo där i Maj

StefanJ
5 mars 2009#15

Då mitt favvohotel Swiss park på soi 11 Sukhumvit håller stängt pga renovering (juni juli), så har jag letat runt på massa siter efter ett nytt bra hotell med prisbild 1200-1700thb/natt,pool dubbelrum,bra läge.

Hittade detta och bokade  Ruamchitt Plaza hotel 199 Sukhumvit Road (Near Soi 15), Bangkok

http://www.asiatrave...hitt/index.html

Dock ingen frukost för den missar jag ändå alltför ofta

Det var ett jäkla letande,, jag läser många Reviews om ev hotel som jag tror ska passa.. men det spricker ofta på nånting.. detta hoppas jag på!  Hoppas man slipper döpa om det till Roomshithole  :D

Hittade en mycket bra hotel search site  http://www.hotelscombined.com/  oftast billigaste priserna märkte jag, den samarbetar med GTA.  asiarooms och sawasdee.com är bra också

Logga in för att svara.