Hej!
Var i april 2008 i Thailand och träffade där en helt fantastisk tjej. Vi umgicks under totalt 8 dygn, först i Bangkok och därefter hängde hon med några dagar till Koh Tao. Redan innan hemresan bestämdes det att vi skulle försöka ordna ett visum på 3 månader till henne så att vi kunde "känna" mer på varandra och se om det var bestående känslor.
I juni lämnade hon in en ansökan och redan veckan därpå fick hon avslag med motiveringen att vi umgåtts för lite för att det skulle vara motiverat med ett visum. Nåväl, skam den som ger sig tänkte vi och för en vecka sedan var det dags för ett nytt besök på ambassaden med en ny ansökan. Idag fick vi besked på att även denna har avslagits pga vi inte har träffats tillräckligt länge. Med den senaste ansökan bifogade vi samtals- och SMS-specifikationer som styrkte en omfattande kontakt mellan oss. Det rör sig om 10-20 sms och minst 30 minuter samtal om dagen från och med det att jag kom hem till Sverige igen den 20:e april till dags datum. Att vi dagligen talar mer med varandra än vad många gifta par gör hör tydligen inte till saken. Det borde väl rimligtvis ha vägts in vid bedömningen av ansökan men i motiveringen till avslaget framgår att kontakt via sms och telefon inte gäller även om det kan styrkas via specifikationer.
Till saken hör att hon under 2007 ansökte om visum till Frankrike för att besöka en pojkvän där men hon fick avslag för att han tydligen hamnat i något trubbel med rättvisan. De har efter detta inte haft någon kontakt med varandra men det verkar som om detta att hon blivit nekad visum i en annan schengenstat tidigare ligger henne i fatet nu. Man skriver något kryptiskt i motiveringen att man måste ta hänsyn till andra medlemsstater som tidigare har avslagit.
Vad är er erfarenhet av liknande situationer? Är det lönt att lämna in en 3:e ansökan eller ska man be henne ta en båt hit i stället? Vad gör jag? Måste ha mer av henne snarast men kan inte dra till Thailand nu på ett bra tag pga jobbet.
Hjälp!!!
