Hårdare straff för thailändska taxiförare på väg

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
10 mars 2016#1

Thailands Transportdepartement har skjutit upp ytterligare en höjning av taxipriserna i Bangkok i väntan på att man ska införa hårdare straff för förare som avfärdar passagerare eller inte använder taxameter.
Transportminister Arkhom Termpittayapaisith diskuterade möjligheten för ytterligare en prishöjning med relevanta tjänstemän under onsdagen, och efter mötet sade han att man inte överväger den utlovade höjningen på 5%, eftersom myndigheter först vill se tydliga lösningar på problemet med förare som vägrar att plocka upp passagerare eller att använda taxametern.
Sanit Phromwong – generaldirektör för Landtransportmyndigheten – sade att två lagar kommer ändras för att öka straffen för taxiförarna ifråga, men det kommer dröja till nästa år innan de tar effekt. En källa vid myndigheten sade att ändringarna kommer höja straffen för förare som nekar kunder eller inte använder taxameter från 1,000 baht till 10,000 baht. Personer som hyr ut taxibilar till sådana förare kan dessutom bötfällas upp till 50,000 baht.


Källa: http://www.bangkokpost.com/news/general/891800/tougher-fines-for-bad-drivers-before-taxi-fare-hike

 

c1_891800_620x413.jpg.dd2ab60e0a14a528ef

UglyFarang
10 mars 2016#3

Som Fylking sa: Äntligen!!

M33
Chipsröv
10 mars 2016#4

Jag undrar hur många som ringer polisen för att en taxi vägrar köra på taxameter? Känns otroligt omständigt, nog därför som det är omöjligt att åka på taxameter i vissa områden i Bangkok och troligtvis kommer inte högre böter göra någon skillnad alls.

kitungmakmak
รู้สึกดี
10 mars 2016#5
2 timmar sedan, skrev M33:

Jag undrar hur många som ringer polisen för att en taxi vägrar köra på taxameter? Känns otroligt omständigt, nog därför som det är omöjligt att åka på taxameter i vissa områden i Bangkok och troligtvis kommer inte högre böter göra någon skillnad alls.

 

Sätter alla på videoinspelning och frågar om taxin går på taxameter eller inte kan det ju göra skillnad. Bara publicera på nätet eller skicka till polisen om dom nekar. Men börja ringa 1155 eller vad nu turistpolisen heter orkar jag då inte med.

 

Risker finns ju med det förfarandet åxå, chaffisen kan ju bli lite förbannad tex. Brukar själv ta ett kort på förarlegget, inte för nåt annat än om jag skulle glömma nåt i bilen Sen raderar jag fotot efter ett tag. Dom är liksom inte så kul att ha. Men jag har inte råkat ut för några protester när jag gjort det i alla fall.

lk2
khon mai tamadaa
11 mars 2016#6

Ett tips om Taxi chaffisen inte vill köra på mätare:  Öppna alltid vänster bakdörr och fråga.  Blir svaret nej, så lämna helt enkelt bakdörren öppen och gå till nästa.  Chaffisens armar är i regel för korta för att nå att stänga vänster bakdörr vilket gör att han är tvungen att kliva ut och gå runt för att stänga dörren.

 

Nu löser väl detta inte problemet i stort men den chaffisen kanske nästa gång kör på mätare istället för att ränna runt och stänga vänster bakdörr.

Nicholas
11 mars 2016#7
Jag undrar hur många som ringer polisen för att en taxi vägrar köra på taxameter? Känns otroligt omständigt, nog därför som det är omöjligt att åka på taxameter i vissa områden i Bangkok och troligtvis kommer inte högre böter göra någon skillnad alls.

Det finns en app för att klaga på taxi.

En officiell app.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.