Har det blivit ett ex-jobb hos Aftonbladet att skriva skit om Thailand?

halgun
29 dec. 2011#1

Hej!

Undrar bara om Aftonbladet har detta som en stående uppdrag hos nya journalister på Aftonbladet?

Läste igår en artikel i AB som man hade publiserat nån gång under julen om Pattis nöjesliv, känns inte som något nytt längre. Kvinnliga journalister som åker till "Disneyland för vuxna" och förfäras över vad man ser.

Visst, det är kanske inte moraliskt försvarbart, äkligt, fel och så vidare och så vidare men det hela går ut på att utnuttja och att utnyttjas ömsesidigt, för inte fan är det bara mannen som utnyttjar kvinnan!

Det enda man kan konstatera av ABs nyheter är att världen inte är perfekt, utan en riktig mörk plats att leva på, orättvisor, fattigdom, elände så varför ska man då inte hitta saker som man tycker förgyller vardagen?

Ha det!

ITOY
29 dec. 2011#2

AB är dumma i huvudet, jag läser inte skiten längre. Jag såg också att de utsett Northug till sveriges bästa idrottare 2011, vilka puckon.

Joints
29 dec. 2011#3

Det enda man kan konstatera av ABs nyheter är att världen inte är perfekt, utan en riktig mörk plats att leva på, orättvisor, fattigdom, elände så varför ska man då inte hitta saker som man tycker förgyller vardagen?

Ha det!

Hur många artiklar har inte AB skrivit om paradiset Thailand med sina fantastiska stränder, människor osv? Förstår inte varför det gör så ont hos så många när slaskpressen skriver något negativt om just Thailand. Men å andra sidan förstår jag inte varför man läser/betalar för kvällstidningar heller.

ITOY
29 dec. 2011#4

det hela går ut på att utnuttja och att utnyttjas ömsesidigt, för inte fan är det bara mannen som utnyttjar kvinnan!

Fast det där var ju otroligt korkat skrivet också.

ReKa
29 dec. 2011#5

AB är ju ett företag och företag vill ha optimerad vinst. Man tror väl att läsaren vill ha artiklar om prostitution, äktenskap med stor åldersskillnad, bondfångare, o.s.v. istället för artiklar om allt som är bra med Thailand.

Bara en vild gissning från min sida.

(köper ej heller kvällsblaskorna. Är så trött på deras vinklande och pixlande hit & dit.)

gäst
29 dec. 2011#6

Känner man sig etniskt "trampad på" - så står det en fritt att anmäla dylika artiklar

för "hets mot folkgrupp".

Frågan är dock om det är den berörda thailändska gruppen i Sverige

eller gruppen importbenägna svenska män som bör känna sig orättvist utpekade?

Det skulle ju aldrig accepteras att det skrevs samma typ av onyanserade och vinklade reportage om

exempelvis zigenare, muslimer, judar, balter mm.

Möjligen att tyskar skulle kunna få lika mycket pisk i pressen,

men då pga deras krigshistoriska skuld.

SN

Birger
29 dec. 2011#7

AB är väl det närmaste vi kommer gamla tidskriften "Die Sturmer", de tyska nazisternas kampskrift. AB tycks ha tagit till sin uppgift att föra alla sorters "kamper" mot all sorts ondska, nämn en minoritetsförföljelse som inte börjat med upprörda artikelserier i AB. Proffsboxningsförbud, könsköpslag, stängning av bastuklubbar, "mosa Mona"-kampanjen osv -allt börjar med en artikelserie i AB.

Fast man kan ju undra varför dom så ofta ger sig på Thailand och varför dom tycks tro att thailändskor är idi*ter. Tyskland och Holland, där prostitutionen är riktigt stor får ju vara ifred ?

halgun
29 dec. 2011#8

Inte kan jag påstå att det gör "ont" att läsa nedvärderande artiklar om Thailand men jag tycker att det känns som en upprepning vargång som AB eller Expressen för den delen gör samma scoop och skriver om sexturister i Thailand, känns liksom att vid det här laget så borde gemena man ha en bild av detta.

Inte kan man se att deras bild av Thailand gör så att intresset minskar precis, 400 000 svenskar på år känns ju som en ganska respektabel siffra!

En annan sak, det jag menar med att utnyttja och utnyttjas ömsesidigt är att om man har en liten bild utav hur thailändaren fungerar och tänker så kretsar väldigt mycket kring pengar och då spelar det ingen roll om det är en bonde i issan eller en affärsman på sukumvit, pengar är viktigt!

Kan man då utså den förnedring som det ändå är att vara prostituerad och käna ihop 10 gånger en normal thailändsmånadslön på en månad då tror jag att många blir intresserad.

j43
29 dec. 2011#9

Enligt Aftonbladet.se har man idag en Plus bilaga om LOS öar. Har någon läst?

Swippe
29 dec. 2011#10

Vi har ju faktist en medlem här på forumet som jobbar för Aftonbladet och hade han haft lite stake i sig så kunde ju han förklara varför hans arbetsgivare tycker det är så kul att skriva artiklar som späder på fördomarna om Thaitjejer och de som är tillsammans med Thaitjejer. För samme medlem har ju under alla år beklagat sig om att det skrivs så mycket om prostitution här på forumet och att det skulle spä på fördomarna men vad gör det då inte när Sveriges största kvällstidning skriver sina vinklade artiklar om och om igen?

Men ingen risk att han svarar, han vet att han målar in sig i ett hörn så fort han försvarar sin skittidning. Ha ha ha :14:

Mvh Swippe

Kjell
29 dec. 2011#11

Du fick en minus karma av mig p.g.a ditt påhopp.Visst får du också ha uppfattningar om enskilda medlemmar men som "staff" borde du ha vett att uttrycka dig bättre och inte förutsätta vad han inte vågar eller vågar :angry:

Swippe
29 dec. 2011#12

Du fick en minus karma av mig p.g.a ditt påhopp.Visst får du också ha uppfattningar om enskilda medlemmar men som "staff" borde du ha vett att uttrycka dig bättre och inte förutsätta vad han inte vågar eller vågar :angry:

Jag har ju inte ens nämt vem det är, det vore ett påhopp. Mitt syfte var att locka fram han, får se om det lyckas för jag vill gärna höra vad han tycker om det som skrivs i tidningen som han jobbar för. Han blir ju också drabbad av alla fördomar som dessa artiklar bidrar till.

Mvh Swippe

måne
måne
29 dec. 2011#13

Du fick en minus karma av mig p.g.a ditt påhopp.Visst får du också ha uppfattningar om enskilda medlemmar men som "staff" borde du ha vett att uttrycka dig bättre och inte förutsätta vad han inte vågar eller vågar :angry:

???????Påhopp??På vem??Aftonbladet har ju en man på plats så det blev kanske billigare att använda honom än dessa ROKS-kärringar.Och då skulle vi ju få en artikel från en mans synsätt eller...Du får ett plus av mig ist.

Sangwal
Sär skrivare
29 dec. 2011#14

Men det mesta som AB har skrivit om stämmer till 99%, så jag förstår inte varför man hetsar upp sig..

Med tanke på att ingen läser tidningen, förstår jag inte hur ni får reda på alla dessa reportage.. :P

Rock on!

sudden
29 dec. 2011#15

Ab och Ex skulle kunna beskriva hur de välbeställda gör för kunna upprätthålla det system vi har idag. Vi alla vill ha det bra och skapa så bra som möjligt för våra barn och oss själva. Då kommer hornen fram på många och för att nå status gäller för många pengar och då gäller det att titta i toppen.

Orättvisor kommer så länge det finns skitstövlar till människor som finner någpt att skylla på för sitt sätt att vara. Sen säger våra giriga VD för missvård det är vårt mål att vårda på bästa sätt = jag skall sko mig på dig med alla medel och hota mina anställda för tysnad för de mistar sina jobb och lön om de säger något. Vi ser upp till personer som lyckas utnytja andra fast inte det syns utåt. Bara de har mycket pengar. Ska snart sätta öl lås på datorn :)

Logga in för att svara.