Köpte klinker till huset för några år sedan, behövde 320 plattor vilket det gick på en pall, hemkörning ingick.
När de kom till huset ville de innan avlastning ha 200 baht extra för den plastpall som plattorna låg på, Fru Vax tvärvägrade.
De sa då att om man köpte en helpall så var det så, men köpte man mindre slapp man betala för pallen då de handlastade av plattorna, Fru vax tvärvägrade fortfarande.
Hmmmmmm...hur skulle de nu lösa detta för att inte göra chefen arg och bryta mot givna order,..jo..
Man lastade av hälften för hand och la på vår uppfart, tog skitlång tid.
Sedan tog man lastbilen tillbaka till butiken, lastade av resterande halva sändning från pallen ner direkt på en pappsäck på flaket.
Och avslutningsvis tillbaka hem till oss, där lastade de av resterande köpta plattor, och självklart nu vart det gratis, plastpallen lät man ligga kvar tom på flaket, detta hade fått ok från chefen och nu var det gratis
Men, eftersom plastpallar inte återanvändes fick vi innan de åkte även denna, nu gratis, och helt utan last på.
Försökte aldrig förstå detta, och likabra var nog det, och här kan man väl med säkerhet påstå att ingen direkt var vinnare, jag fick nämligen så småningom betala 220 baht för att få pallen bortforslad av renhållningsgubbarna från kommun. 
Skulle dock inte förvåna mig om kommungubbarna dessutom lyckades sälja tillbaka pallen till klinkerföretaget.