Då grabben är 17 år så var vi tvungna och fixa med hans eventuella militärtjänstgöring.
Vi var på Amphur igår och skulle se hur vi går till väga. Tyvärr så var inte chefen anträffbar så vi pratade med hans assistent som förklarade vad vi behövde för papper. Vilket senare visade sig att vi inte behövde. 😀
Idag träffade vi chefen som är militär. Enda grabben behövde visa var sitt svenska pass. Det enda som gjordes var att kopiera grabbens och frugans svenska pass. Sen fick frugan skriva lite om omständigheterna om att grabben ska göra militärtjänstgöring "vilket vi inte vet om så fallet blir än" i Sverige.
Chefen för Amphur tar bort grabben från listan för militärtjänstgöring och hans namn var med i listan. När han gör det så är grabbens Thailändska medborgarskap pausat tills han fyller 30.
Allt tog 10 minuter. Kostnad: 0 thb.
Allt är inte krångligt i Thailand. 👍
Nu är det ju så att detta förmodligen inte gäller över hela Thailand då man kör sina egna regler för olika Amphur.
Men det gick kanon för oss och vi är tacksamma för det!

