On 2022-10-03 at 15:15, skrev andrejsdenruskige:
Herr Cervenka är ju en smygkommunist så jag finner det inte direkt läsvärt skulle jag tro.
Jag gläds åt de som har blivit rikare och med tillämpning av matematik från årskurs 2 och tillämpning av ekonomisk grundkurs för barn i 8-års ålder så kan jag konkludera att det är klart att antalet fattiga blir större när man har fått in typ 1,3 miljoner människor i vuxen ålder som saknar all form för utbildning. Det var inte 163.000 medelinkomsttagare som kom till Sverige 2016.
Vi har således snittat 130.000 i "arbetskraftsreserv" per år, som det heter så fint.
Det är svårt att inte få dessa att hamna i "svenska hushåll med låg ekonomisk standard"
Jag är inte helt säker, men jag har alltid trott att Cervenka är Moderat. Nu skriver han för AB så infallsvinkeln blir dock lite annorlunda. Jag ser mig själv som närmast Moderaterna i ekonomiska frågor, och jag håller med om det mesta i kåseriet. Att Andreas alltid överdriver och är alarmistisk håller jag givetvis med om, men det ligger nästan i arbetsbeskrivningen för en kolumnist; vem vill läsa en krönika skriven av ett Centerpartistiskt kommunalråd i Åmål?
Det är nog ganska internationellt accepterat att Sverige är ett av världens svåraste länder att bli rik i, om vi som rik räknar att ha runt 10 miljoner USD. Höga skatter på arbete, hög moms och relativt låg lönespridning är förmodligen största orsakerna. Sverige anses ändå vara ett av de lättaste länderna att bli riktigt rik i, mer än 100 miljoner USD (dvs miljardär i SEK), tack vare avsaknaden av arvsskatt, förmögenhetsskatt och andra skatter som många andra utvecklade länder har. Och det är väl just det som Andreas vänder sig emot; det är oerhört svårt att bli rik på arbete men relativt lätt att bli rik om man bara föds relativt rik.
Håller dock helt med om att det förmodligen var en eftergift till sin nya arbetsgivare, AB, att utelämna den uppenbara anledningen till att vi har så många "fattiga" personer i Sverige. Det är helt uppenbart att den överlägset största anledningen är den stora importen av närmast oanställningsbara människor till ett av världens mest automatiserade länder. Det finns dock också en växande grupp av unga människor, även av etniska svenskar, som trots att de är runt 30 aldrig haft ett fast jobb. Får vi, som USA eller Thailand, en allt större grupp av människor som bara har precis nog med pengar för att överleva så är det inte bara ett socialt problem som V oroar sig över utan även ett nationalekonomiskt problem som absolut även M oroar sig över då servicesektorn, vilken är nästan helt inriktad mot svenskar, är en så stor del av ekonomin. Det är ju ingen slump att det är Dhanin, Thailands rikaste person och ägare av CP, som alltid är den ivrigaste förespråkaren för höjda minimilöner; med 95% av sin business i Thailand så är det ingen bra sits om 50% av befolkningen inte har några pengar att handla för.