General ber alla rösta "rätt"...

gäst
15 juni 2011#3

..för landets, demokratins och kungens skull..

http://www.bangkokpo...the-good-people

Hej

Det var bra att Generalen öppet visade det Thailändska folket vem dom inte ska rösta på om dom vill minska militärens makt, och att snacket tidigare om att militären har beordrat alla i uniform att inte lägga sig i det "demokratiska" valet bara är skitsnack, jag tror att detta uttalande kommer att få helt motsatt verkan.

Människor tycker inte om hot, utan dom vill ha sin rätt att själva fatta beslut, och jag tror att stödet kommer att öka för PT i det längre perspektivet även om militären säkert beställer någon opinionsundersökning som visar att nu har det vänt sedan deras högste chef har agerat "för landets bästa" genom att uttala sig för att deras pojk Apishit är det rätta valet.

Mvh Isan Lover

Tallviking
Veteran
15 juni 2011#4

Demokrati, ja, men rösta som militären vill ... :lol:

Vad är det för fel på det han säger ?

"Voters should use their good judgement to choose the best candidates to run the country efficiently," he said.

gäst
15 juni 2011#5

Vad är det för fel på det han säger ?

"Voters should use their good judgement to choose the best candidates to run the country efficiently," he said.

Hej

Ja vad är det för fel om landets högste företrädare för militären med en lång historia av militärkupper, mördande av studenteter, oliktänkande och demonstranter, och samtidigt har sett tilll att Apishit nu har makten uttalar sig om att folk ska "rösta rätt", och tar upp frågor som lese majestät och Kungen.

För mig framstår det ungefär så här, röstar ni inte på min kandidat så går ni emot oss, landets bästa och kungahuset, och då kommer vi att motarbeta eran regering som kommer att få problem, eller t.o.m kanske ingripa militärt.

Mvh Isan Lover

Siamkap
15 juni 2011#6

Om man nu ser till landets bästa vore det bra om folket röstar rätt så att man slipper ytterligare en militärkupp. Men folket har röstat fel förr, så jag har inga större förhoppningar.

/Siamkap

gäst
15 juni 2011#7

Vad är det för fel på det han säger ?

"Voters should use their good judgement to choose the best candidates to run the country efficiently," he said.

Felet är väl att han säger ngt oht. Militären skall inte kommentera ett kommande val. Anser man det vara i sin ordning har man kanske missforstått militärens samhällsfunktion i ett samhälle som aspirerar till att vara demokratiskt.

Siamkap
15 juni 2011#8

Felet är väl att han säger ngt oht. Militären skall inte kommentera ett kommande val. Anser man det vara i sin ordning har man kanske missforstått militärens samhällsfunktion i ett samhälle som aspirerar till att vara demokratiskt.

Demokrati är ett relativt begrepp men genomgående är att somliga röstar och andra bestämmer. Folkrepubliken Kina, USA liksom Sverige är bra exempel på denna ordning.

/Siamkap

noBuzz
15 juni 2011#9

Tycker inte heller att militären bör kommentera, eller ens bekymra sig om, vad folk röstar på.

Och jag tror också att det här utspelet kan leda till att många vänder sig från Demokraterna på ren trots mot militären.

Sedan så tycker jag att Prayuths retorik har några undertoner som kan få rätt skrämmande konsekvenser.

Thailand är ju faktiskt en konstitutionell monarki och monarken ÄR landets överhuvud.

Kungen ses inte som någon reklampelare utan makt, som i Sverige, utan har faktiskt reell och ytterst makt.

Militärens roll ÄR (enligt dem själva) att upprätthålla och skydda monarkin och det kommer fram ganska tydligt i Prayuths utspel.

"He said security organisations have found evidence of "rampant" lese majeste in some instances.

Gen Prayuth said these overseas groups are linked with several other like-minded groups."

"We can't let them violate the law," he said.

The people have to do their bit to help protect the monarchy."

Problemet är den sista meningen här ovan. Prayuth säger att folket måste göra sitt för att skydda monarkin.

Prayuth säger inte "Vi måste alla bidra till att skydda monarkin" och hans utspel kan tolkas som att han gör skillnad på "folket" och militären.

För mig känns en kupp ganska ofrånkomlig och att en eventuellt väldigt blodig upplösning på konflikten mellan Thaksin & Generalerna kan vara i antågande.

Blir det så så tror jag däremot att militären går segrande ur det och att Thailand kastas tillbaka i totalitär tid.

Själv hoppas jag att Demokraterna vinner valet.

Men om man inte gör det (vilket det ju inte ser ut som) så hoppas jag att PT vinner med en så stor majoritet att Prayuth inte tar upp kampen utan ger sig för opinion. Även om jag inte ger många ören för Thaksin och hans pack så kan man i alla fall hoppas att han går att driva ut med opinion så småningom.

Men det känns inte så bra det här. Det ser inte ut som att det blir en tillräckligt stor majoritet och därför är jag rätt negativ till framtiden.

noBuzz
15 juni 2011#10

Själv hoppas jag att Demokraterna vinner valet.

Har precis ångrat mig. Hoppas nu istället att alla Thailändska politiker drabbas av något elakt virus och dör och att valet skjuts fram. :)

gäst
15 juni 2011#11

Inlagd Idag, 09:03 (#9)

Hej

I stort sett håller jag med dig i ditt inlägg och det var det länge sedan jag gjorde, och själv hoppas jag naturligtvis att PT får egen majoritet och att Generalerna och herrklubben inte vågar ingripa, och att dom sedan får mandat perioden på sig att visa att dom klarar av jobbet, och gör dom inte det så byts dom ut i nästa fria val.

Mvh Isan Lover

noBuzz
15 juni 2011#13

Har precis ångrat mig. Hoppas nu istället att alla Thailändska politiker drabbas av något elakt virus och dör och att valet skjuts fram. :)

Bara för att jag fick karma av RoiET för ovanstående så ångrar jag tillbaka och vill att Demokraterna ska vinna igen. :)

Offe1609
Offe
15 juni 2011#14

Så Whåt

Reinfeldt säger åt oss att rösta på hans parti och Juhult på sitt Har inte Generaler i Thailand rätt att utala sig De har väl oxå mänskliga rättigheter? Men har jag väl fel

Men om militärkupper tycker jag inte!!

Offe

Roi Et Perra
Överårig student
15 juni 2011#15

Om man nu ser till landets bästa vore det bra om folket röstar rätt så att man slipper ytterligare en militärkupp. Men folket har röstat fel förr, så jag har inga större förhoppningar.

/Siamkap

Och "rätt" är då...? På gulingarna eller rödingarna?

Folket har röstat fel? Med vilken rätt ifrågasätter du det thailänska folkets möjlighet att fatta rätt eller fel beslut?

Anser du att dom inte har kapacitet till det?

Eller är det ett patraniserande över de "okunninga" som inte vet sitt eget bästa. :ironi:

Jag hoppas verkligen inte att det är så du menar...??

Låt dom fatta sina egna beslut, "rätt" eller "fel"!!!

Logga in för att svara.