Gammalt skepp blir konstgjort rev utanför Pattaya

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
27 okt. 2012#1

Dykare i Pattaya har ett nytt skeppsvrak att utforska efter sänkningen av ett mindre fartyg från den thailändska flottan. Sänkningen utfördes för att hedra Kronprinsen på hans 60-årsdag.

Sakda Noppasit från Departementet för Naturresurser och Miljö samt Bunchob Sutthimanaswing från Departementet för Marin- och Kustresurser höll i en ceremoni vid piren Bali Hai innan man sänkte HTMS Mataphon utanför Koh Larn för att skapa ett konstgjort rev som dykare kan besöka. Skeppet är 35 meter långt och 9,8 meter brett, och man hoppas att det ska locka bort dykare från korallreven som huserar ömtåligt djurliv.

Källa: http://www.pattayamail.com/localnews/htms-mataphon-sinks-off-koh-larn-17725

ca21b1049c51379f21c45e88f73403b5.jpg

Läs artikeln på huvudsidan

Songkran
27 okt. 2012#2

Vrakdyk är skoj :)

Benriach
Begåvningsreserv
27 okt. 2012#3

Busuanga, Flappelinerna rekas om vrak gillas.

Khun Ken
29 okt. 2012#4

Finns säkert fullt av "vrak" runt barerna i fiskebyn. Det är väl inte dom man skall göra korallrev av??????:)

Tallviking
Veteran
29 okt. 2012#5

Hedra kronprinsen med en "sänkning"

Ganska talande..

gäst
29 okt. 2012#6

Detta, med lite olika variationer, har man ju provat tidigare med gott resultat.

Naam jai
AB
29 okt. 2012#7

usa har sänkt en massa uttjänade navybåtar och fler ska det visst bli...jättebra för lekande fisk...efter några år så givetvis

ett eldorado för sportdykare .båtarna strippas ju totalt så ingen fara för miljön :14:

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.