Han är en gammal man ca. 88
Start pension 500 baht
kan inte, toalett + 300 baht
stanna i sängen
Alla måste bära blöja till slut. + 2000 baht
Läkare, hospital og medicin,
kostnadsfri läkarvård, ingen 30 baht
antingen hemma eller på sjukhus.
Ja det är tråkigt! Men är han ändå inte lyckligt lottad mot våra gamlingar här i Sverige.
Han är väl omgiven av sina nära och kära.
annars är likheten med svenska äldrevården slående.
Ja det är tråkigt! Men är han ändå inte lyckligt lottad mot våra gamlingar här i Sverige.Han är väl omgiven av sina nära och kära.
annars är likheten med svenska äldrevården slående.
Hej!
hur gärna jag skulle vilja göra dig glad
så kan jag inte se några som helst likheter med Svensk äldrevård,
MVH//Jocko
Tyvärr blir det såhär när ett land inte har ett socialt skyddsnät som vi har eller hade i Sverige. .
Allt handar ingentligen om skattepepengar. .
Kommer det inga in, finns det inget att dela ut..
Rock on!
En undran, asiater som blir gamla har de också en tendens att bli senila i samma utsträckning, som vi nordeuropeer? De gamla man ser kan vara skröpliga men inte senila iallafall..
Tror faktiskt inte det är någon skillnad var man kommer ifrån. .En undran, asiater som blir gamla har de också en tendens att bli senila i samma utsträckning, som vi nordeuropeer? De gamla man ser kan vara skröpliga men inte senila iallafall..
Rock on!
Det jag har sett här är att de blir lika senila men de har familjen så så nära som tar hand om de och ger kärlek så att dö blir inget ångestladdat här på samma sätt som i Sverige där de flesta dör på sjukbädden eller äldreboendet utan familjens närvaro.
Det jag har sett här är att de blir lika senila men de har familjen så så nära som tar hand om de och ger kärlek så att dö blir inget ångestladdat här på samma sätt som i Sverige där de flesta dör på sjukbädden eller äldreboendet utan familjens närvaro.
Kan inte hålla med dig där, då min fars fru tog hand om sin far i hemmet tills han gick bort..
Han ville inte gå och lägga sig i slutet, då han var rädd för att dö..
Han sov i fotöljen sista tiden av sitt liv. .
Rock on!
Kan inte hålla med dig där, då min fars fru tog hand om sin far i hemmet tills han gick bort..Han ville inte gå och lägga sig i slutet, då han var rädd för att dö..
Han sov i fotöljen sista tiden av sitt liv. .
Rock on!
Tråkigt att höra och jag har också haft närstående som nyligen gått bort men kan vi hjälpa de att få en bra sista tid så har vi gjort ett bra jobb.
Hur vill vi själva ha det på slutet?Jag söker trygghet och närhet till de som jag älskar.
Håller med dig...
Självklart vill man ha sina nära och kära omkring sig när det nalkas. .
Rock on!
Han är en gammal man ca. 88
Start pension 500 baht
kan inte, toalett + 300 baht
stanna i sängen
Alla måste bära blöja till slut. + 2000 baht
Läkare, hospital og medicin,
kostnadsfri läkarvård, ingen 30 baht
antingen hemma eller på sjukhus.
Pensionen blev nog lite fel där kommer inte ihåg ålderskriterierna men pensionen
ligger mellan 800 - 1000Bht tror det var halvår - år som dom höjde.
Mvh Pho
Pensionen blev nog lite fel där kommer inte ihåg ålderskriterierna men pensionenligger mellan 800 - 1000Bht tror det var halvår - år som dom höjde.
Mvh Pho
Pensionen er 800 baht om måneden og
desuden tillæg på 2000 baht.
Så nej pensionen er ret.
Men nu er det jo Thailand så der kan sagtens være forskel fra kommune til kommune.
Har lige besøgt familien og ja mine tal er ikke helt rigtige. (Gamle)
Nu får de 800 i pension plus 500 så i alt 1.300 baht om måneden
2000 til blöjor er 1 gang pr. år.
Det där om man tar hand om varandra ger jag inte mycket för. Under många år har svärmor varit dålig och sina döttrar är inte speciellt intresserad att ta hand om sin mamma utan det är bara min tjej som ställer upp ekonomiskt och fysiskt dvs lagar mat, sprutor mm.Har erbjudet några tusen bath månaden + fri mat boende men det duger inte dom vill ha mark + hus. Trött på dom har sagt till tjejen leta efter någon i byn som jobba lite extra men svärmor vill så klart sina döttrar tar hand
HejDet där om man tar hand om varandra ger jag inte mycket för. Under många år har svärmor varit dålig och sina döttrar är inte speciellt intresserad att ta hand om sin mamma utan det är bara min tjej som ställer upp ekonomiskt och fysiskt dvs lagar mat, sprutor mm.Har erbjudet några tusen bath månaden + fri mat boende men det duger inte dom vill ha mark + hus. Trött på dom har sagt till tjejen leta efter någon i byn som jobba lite extra men svärmor vill så klart sina döttrar tar hand
Det här varierar nog kraftigt ifrån familj till familj, men i det stora hela tycker jag att man i Thailändska (läs Isaan) familjer bryr sig mycket mer om dom äldre än man t.ex gör i Sverige, men jag håller absolut med om att alla barn inte tar sitt ansvar och det har ju uppstått vissa problem tack vare av att barnen ofta flyttar till t.ex Bangkok och jobbar, men traditionellt brukar ju den som väljer att bo kvar hemma i föräldrahemmet och som ärver föräldrarna ta sitt ansvar och sköta om dessa tills slutet, och i en mindre by skulle man nog bli utpekad och illa sedd om man inte tog väl hand om sina gamla föräldrar.
Med vänlig hälsning isan lover
Logga in för att svara.