Ful självspricka under foten...

mamma bäng fan pappa käng
พัฒนาระบบและชื่นชอบกา
17 mars 2013#1

.. sedan 5-6dagar. pejy8uzy.jpg Har öst på generalmedicinen Betadin och hoppas den sluter sig. Irriterande att inte kunna gå morgonpromenaderna. :( Med vänlig hälsning,

gäst
17 mars 2013#2

Med alla dessa kalsongfyllor och att inte ta av sig sandalerna på 174 dagar tar ut sin rätt, till slut säger kroppen ifrån :)

cpo
17 mars 2013#3

Hej,

Från bipacksedeln:

"Det verksamma ämnet i Betadine-salva är joderad povidon. Det är ett bredspektrumpreparat som har en desinficerande och snabb effekt mot bakterier, virus, mögel- och jästsvampar, sporer samt amöbor. Organiska ämnen, såsom blod och varigt sekret, försämrar inte effekten. Joderad povidon tolereras i allmänhet väl och framkallar inte det slags biverkningar som brukar förekomma vid användning av jod, t. ex. sveda, allergi och hudirritation. Eftersom föreningen avdunstar från huden efter hand, förblir mängden aktivt jod tillräckligt stor under lång tid.

Preparatet används för desinfektion och behandling av små sår, skråmor, skavsår och brännsår. Behandling av hudutslag med bakteriell infektion eller svampinfektion."

 

Det är alltså till för att få bort bakterier och annat som finns vid infektion.

Din spricka ser ut som en helt vanlig "självspricka". Den är inte infekterad. Kan förstås bli om du inte sköter den bra. Om den blir=använd Betadine. Infekterad=rött, ömt, kanske varigt etc.

Som den ser ut så är det bästa att enbart skaffa en fet salva (eller kräm, men salva ligger kvar längre). Kladda på salva (ganska tjockt), strumpa på, så brukar det läka på några dagar. GÅ INTE barfota i sand eller så medan du har denna. Ej heller barfota i sandaler.

Sköt om de små såren.!

mvh

cpo

mamma bäng fan pappa käng
พัฒนาระบบและชื่นชอบกา
17 mars 2013#4
Hej, Från bipacksedeln: "Det verksamma ämnet i Betadine-salva är joderad povidon. Det är ett bredspektrumpreparat som har en desinficerande och snabb effekt mot bakterier, virus, mögel- och jästsvampar, sporer samt amöbor. Organiska ämnen, såsom blod och varigt sekret, försämrar inte effekten. Joderad povidon tolereras i allmänhet väl och framkallar inte det slags biverkningar som brukar förekomma vid användning av jod, t. ex. sveda, allergi och hudirritation. Eftersom föreningen avdunstar från huden efter hand, förblir mängden aktivt jod tillräckligt stor under lång tid. Preparatet används för desinfektion och behandling av små sår, skråmor, skavsår och brännsår. Behandling av hudutslag med bakteriell infektion eller svampinfektion." Det är alltså till för att få bort bakterier och annat som finns vid infektion. Din spricka ser ut som en helt vanlig "självspricka". Den är inte infekterad. Kan förstås bli om du inte sköter den bra. Om den blir=använd Betadine. Infekterad=rött, ömt, kanske varigt etc. Som den ser ut så är det bästa att enbart skaffa en fet salva (eller kräm, men salva ligger kvar längre). Kladda på salva (ganska tjockt), strumpa på, så brukar det läka på några dagar. GÅ INTE barfota i sand eller så medan du har denna. Ej heller barfota i sandaler. Sköt om de små såren.! mvh cpo
Tack! Vi prövar med salva. Med vänlig hälsning,
mamma bäng fan pappa käng
พัฒนาระบบและชื่นชอบกา
17 mars 2013#5
Tack! Vi prövar med salva och strumpor . Med vänlig hälsning,
Benriach
Begåvningsreserv
17 mars 2013#6

Compeed overnight cracked heel cream. Hjälper iallafall mot mindre hälsprickor...

cpo
17 mars 2013#7

Hej, ja det är en av alla de salvor/krämer som just är feta och täcker området bra.

 

Från deras hemsida, en användare påstås säga följande:  "Detta är en kräm man har på sina spruckna hälar över natten, den är kritvit och känns ganska fet när man tar på sig den men den absorberas in i hälarna relativt snabbt. Innan läggdags på kvällen tar man en klick ur plasttuben och smörjer in hälen och det är allt man behöver göra. Tiden det tar för att få bort sina hälsprickor är lite olika beroende på hur långt det är gånget. Har man rejäla sprickor får man räkna med att det tar ett tag men det syns och man känner skillnaden efter i alla 2 dagars användning. Men det kanske är olika, på mig fungerar den i alla fall snabbt och jag känner en stor skillnad ganska omedelbart"

 

Dock, så som din spricka ser ut så får du nog ha det dagtid också med strumpa för att få ett snabbt resultat.. Sedan kan du väl välja den som de har på ditt apotek, se bara till att den är rejält fel! Det är kladdigt, men det behövs.

mvh

cpo

Kim
17 mars 2013#8

Du får nog tyvärr sluta ta dina promenader barfota i sandaler. Drabbas själv alltid av liknande när jag promenerar mycket i tropikerna, speciellt när jag gör det efter grusvägar. Det fina dammet som virvlar upp när man går tränger helt enkelt in i hälarna tills sprickor uppstår. Och ont gör de... ajaj!

 

Fet salva, ja. Fotbad, ja. Gå gärna till en specialist som hjälper dig ta bort hälförhårdnaderna, men låt dem för guds skull inte spilla sin "sprit" i sprickan, det svider något så otroligt mycket och länge. När du är på bättringsvägen börja ta dina långpromenader i gympaskor med strumpor i. Jag vet, det är inte det man vill när det är hett, men det är tyvärr enda sättet att hålla hälsprickorna borta om man promenerar mycket. 

Frugan köpte en gång en vätska, tillsammans med "cracked heel cream" och en fotfil på en skönhetsbutik när jag hade hälspricka. Vätskan spillde man sedan i ett fotbad och satte ned fötterna i 10-15 min sedan var det busenkelt att med fotfilen ta bort förhårdnaderna. Vet inte vad vätskan innehöll men effektiv var den. Hade innan försökt bada fötterna i vanligt vatten runt 45 min med dåligt resultat.

Prova gå på ett apotek eller en skönhetsbutik och fråga.

hamnoi
Rövslickare
17 mars 2013#9

Hade problem med det i yngre dagar, speciellt i lumpen.

 

Då var rådet från sjuksyster..

1.Fila ner kanter och förhårdnader runt sprickan, ta gärna ett fotbad innan.

2.Smörj rikligt med en fet fotsalva i och runt sprickan.

3.Innan sängdags smörj  rejält och slå in foten i strumpa och plastpåse för att behålla fukten.

 

Det brukade hjälpa mig ganska fort, lycka till o trevlig semester.

Tack och Hej
Jag drar
17 mars 2013#10

Det finns fler som har sprickor fast inte under fotter   :crazy:

hamnoi
Rövslickare
17 mars 2013#11
Det finns fler som har sprickor fast inte under fotter   :crazy:

attachicon.gifimages.jpg

 

Ja där behövs det rejält med "vit kräm" för o täta till, den saken är klar.

Sam sip sam
Badvakt
17 mars 2013#12

Saltvatten har funkat för mig  ,sist skrapade fot massören mina fötter och dom blev som nya,

salva Garamycin funkar rätt bra mot öppna sår och läker väldigt fort

cpo
17 mars 2013#13

Om jag ska lägga mej i detta mer.

Det är skillnad på att regelbundet underhålla sina fötter med fotvård av olika slag och att behandla en uppkommen spricka. Fotvård är naturligtvis bra som förebyggande - skrapa rent, fila till etc. Visst är det bra. Men frågan nu gällde en uppkommen ganska stor spricka.

Saltvatten, visst bra som förebyggande och kanske behandling av mycket små sprickor delvis, men saltvatten torkar förstås ut vävnaden ytterligare när det torkar in eftersom saltet "drar ut" vätska ytterligare.

Garamycin är ett så kallat bredspektrumantibiotikum - som ska användas vid fula infektioner med "elaka" bakterier. Dessvärre sprider Thailändska apotek och läkare denna typ av medel alltför frikostigt vilket leder till att antibiotika senare inte biter på dessa infektioner...ett rent elände som deras antibiotiakanvändning (i hela sydostAsien inkl Kina) kommer att leda till i och med att vi då inte längre kan behandla ne dle infektioner med ganska "vanliga" antibiotika. Ex.vis finns nu gonorrhe (Thailand etc) som inte går att behandla med antibiotika längre pga denna oerhörda överanvändning. Trist trist för den som drabbas. Ni som bor i Thailand har säkert märkt av denna oerhört frikostiga användning. Ni får antibiotika för två-tre dagar mot en helt vanlig virus-luftvägsinfektion, fel fel fel om man nu ska hushålla lite med våra vapen mot infektioner.

Samma här - Garamycin i nuläget mot den sprickan = oerhörd överanvändning och felanvändning av antibiotika. Får du en riktig infektion - då kanske men inte som det ser ut nu. Går du runt med sprickan öppen i in miljö med "skit" från djur eller människa, ja då har du garanterat en ful infektion där, och då, ja då har Garamycin en plats.

mvh

cpo

Bananen
Mentor utan gränser.
17 mars 2013#14

skulle gissa på att idominsalva skulle fungera bra, är väl kanske lite svår att få tag på i Thailand iof.

Benjamas
DoS
17 mars 2013#15

Jag fick en skada på armbågen som behövde lite rengöring och ett par stygn, dom gav mig en 5 dagars kur med antibiotika i förebyggande syfte + en stelkramp spruta trots att jag förklarade att jag fått en stelkramp spruta i Sverige för 3 mån sen. När jag inte ville ta emot antibiotikan utan försökte förklara för dem hur dumt det var med antibiotika i förebyggande syfte kolla dom på mig som jag va idi*t.

Thailand är underbart men ibland är Thaiarna så otroligt korkade. Riktigt puckade faktiskt.

Logga in för att svara.