http://helahalsingland.se/hudiksvall/1.2214378-fruimporten-okar-i-lanet
Här har vi åter en artikel där man ger sig på en etnisk minoritet och beskriver dem som en handelsvara. De thailändskor jag talat med, inklusive min egen fru, känner sig djupt kränkta av detta.
"Min egen uppfattning är att de utsatta kvinnorna är lika laglösa som vi var på 1800-talet. De asiatiska kvinnorna är så snälla och vill så gärna att allt ska vara bra för mannen och jag tror att det kan vara det som flera av de här männen vill ha, säger hon."
Sånt här är dumskallejournalistik. Kan man inte anmäla det till diskrimineringsombudsmannen?? Att generalisera så här är inte tillåtet i några andra sammanhang. Asiatiska kvinnor är vare sig snällare eller elakare än andra. Just av den anledningen att de är människor, vilket artikelförfattaren missat.
"Enligt siffror från Migrationsverket ansökte 1 875 thailändskor förra året om uppehållstillstånd" Det tycker jag är siffror som talar för sig själva. Om man tar 1875 "helsvenska par" så är nog andelen av bråk och misshandel betydligt högre än 2 när fredagsfyllan har nått sin kulmen.
mvh Ateisten