Frugan gör groddar himmavid

gäst
10 juni 2011#1

Nån som blitt dålig? :crazy:

Nineteen68
Farangjävel...
10 juni 2011#2

Näe...

käkat sallad som en mainiac...tror in`t på Stockhoolmaree..

gäst
11 juni 2011#3

Hej

Det är väl väldigt vanligt att Thailändskor gör groddar hemma, en del gör ju så mycket att dom säljer till affärer, och jag har aldrig hört att någon har blivit sjuk av att äta dom.

Mvh Isan Lover

Wangthong
11 juni 2011#4

Det gäller väl bara att använda rent vatten vid odling och sköljning och inte sånt som korna bajsat i.

Gorocco
11 juni 2011#5

Min med.  :giggle:

Caveman
V.I.P
11 juni 2011#6

Groddarna har jag aldrig blivit dålig av men däremot grannens egentillverkade Lao-nudlar, de äter jag aldrig mer efter att ha tillbringat en eftermiddag + kväll på toan.

gäst
11 juni 2011#7

X-et höll på med att odla och sälja det innan hon fick jobb. Ett jävla jobb för lite pengar men det är ju gott med vårrullar!

Wangthong
11 juni 2011#8

X-et höll på med att odla och sälja det innan hon fick jobb. Ett jävla jobb för lite pengar men det är ju gott med vårrullar!

Tacka vet jag thaimat! :) Pat thai t.ex.

En vårrulle eller två kan väl slinka ner i brist på annat. ;)

Logga in för att svara.