Fråga om två kameror...

Da_Ling_Boy
25 juni 2008#1

Tjena igen Kim,

du och flera till verkar ju vara redigt fena på detta med kameror  ;D :thumbsup:

tänkte höra om du eller någon av er andra har någon erfarenhet eller tycke om två kameror som ligger på min 'must have -list' 

det är två Olympus, en "kompakt-system" och en vattenkamera,

digitalcamera_SP-570UZ__front_M.jpg

fakta här:

http://www.olympus.s...70_uz_18509.htm

mju1030SW_silver__front_M.jpg

fakta här:

http://www.olympus.s...30_sw_18625.htm

jag har läst en hel del om dem och "system"-kameran har fått bra omdömen tycker jag, men har ni tittat på den?

Vattentåliga kameran däremot, där verkar det vara älska eller hata. väldigt blandade omdömen...

Någon som kanske har en?

Kul om någon har någon input på dessa  :icon_lol:

Ha de'

Micke

Kim
25 juni 2008#2

Quote

Tjena igen Kim,

du och flera till verkar ju vara redigt fena på detta med kameror  ;D :thumbsup:

Hej Micke!

Njae, jag är faktiskt ingen fena på kameror och dessutom ganska ointresserad av att jämföra kameragrejor. Jag har det jag har och grejorna jag har till den är det enda i prylväg jag har koll på.

Det är först när jag behöver något nytt i utrustningsväg jag börjar ta reda på vad som är bäst. Fram tills dess läser jag aldrig några recentioner eller kataloger överhuvudtaget. Läser visserligen en del fototidningar, böcker etc men hoppar alltid över artiklar om kameratester och sånt utan att läsa en rad.

Så tyvärr kan jag inte ge dig några råd angående dom två kameror du har på din "must have" lista.

Men vi får väl hoppas att någon annan läsare har det.  :)

andrejsdenruskige

29 juni 2008#3

Är ingen foto kung jag heller, men man bör nog välja kamera efter användnings område. Tror nog att kompakt kameran tar bilder med långt sämre kvalitet, men funkar bättre (säkrare) på stranden och under song kran :thumbsup: . Kompakt kameran är lättare att ta med sig, men du har sämre zoom och kan inte ta vidvinkel bilder, filter m.m.

Så köp bägge så har du helgarderat :)

Har själv bara en kompakt kamera, funkar bra, bilderna duger, bra fyllekamera. Saknar dock det där extra som man får med system grejjer :confused:

gäst
29 juni 2008#4

Jag köpte en Canon PowerShot S5 IS som är en kompakt kamera men med långzoom.

Är supernöjd med den och den uppfyller dom krav jag har.

Här finns info om den. Prisjakt

gäst
1 juli 2008#5

Även jag kör med Canon PowerShot S5 IS och är nöjd .

Grädden på moset är den vridbara LCD-skärmen..

Da_Ling_Boy
2 juli 2008#6

Tackar för era inlägg!  :wai:

dock är mitt första behov en kamera som tål lite vatten och omild behandling, så det lutar drastiskt åt att jag kommer köpa båda dessa kameror...

prisnivån i Usa är så mycket lägre, men fy farao vilken dålig kundservice de här där över,  jag har varit i kontakt med 4 olika firmor om dessa kameror, och trots ett flertal påminnelsemail, så har jag bara fått svar från en av firmorna, och tyärr var svaret att de inte skeppar utanför USA pga bedrägeririsken osv... de andra tre skall skicka till europa, men de svarar inte på frågor.

(på Pricerunner.se, och med valet internationella priser, så är dessa fyra företag med bland de första 6-8 företagen...)

Så nu funderar jag att köpa hos UK Digital England, som har bland de bättre nivåerna på priserna...

(finns med i pricerunner.se)

jag kommer tillbaka med lite tyckande om kamerorna senare...

Ha de'

Micke

tasa56
2 juli 2008#7

Hej !

Jag brukar använda Cyberphoto som referens. Kolla upp kamerorna där.

www.cyberphoto.se

Vad gäller objektiv så kan man kika på

www.photozone.de

MVH

Tasa

hasseigöteborg
Anubaan อนุบาล
2 juli 2008#8

Antar att USA inte vill skeppa till Europa då mottagaren skall betala lokal moms (25%) på hela ordern också. Och när mottagaren upptäcker detta blir dom sura och inte löser ut produkten.

Vilket då blir en massa problem för företaget.

England är dock inga problem då du betalar Engelsk moms på 17,5% vilket troligen syns direkt i ordern. (Detta gäller privatpersoner och inte företag).

hf

lostinisaan
3 juli 2008#9

Har du kollat med dessa:

http://www.bhphotovi...tal_Camera.html

http://www.adorama.c...=570&item_no=10

http://www.bhphotovi...tal_Camera.html

http://www.adorama.c...01030&item_no=5

bhphoto är enklare att handla från eftersom de inte kräver att du faxar kopior på dokument.

Kamerorna får ju bra recensioner, men det som jag är skeptisk till är minneskorten i XD-format.

Endast Olympus kör med dessa (tror jag) vilket kanske gör dem till mest troliga format att försvinna i framtiden.

Lycka till i ditt val, hur du än gör !

toajojje
3 juli 2008#10

Hej.

Hade en olympus vattentät ( förra modellen ) som jag fotat och filmat under vatten med.

Det blir lika bra bilder under som över vattnet.

Saknar riktig zoom och vidvinkel men det är ju en kompaktkamera för "kulbilder".

Gav bort den kameran innan jag åkte från Thailand, tänkte köpa den nya som går djupare.

Man kan inte lägga in filmsnuttar här va ?

Surin P3
admin
3 juli 2008#11

Ska man lägga in egna filmsnuttar, få man gå via youtube.com eller liknande.

Och sedan lägga in youtube länken.

toajojje
3 juli 2008#12

Ok. Ska försöka med det.

toajojje
3 juli 2008#13

Nää det gick inget vidare, försöker igen.

Surin P3
admin
3 juli 2008#14

Har raderat ditt "test" inlägg... Man ska alltså bara klistra in länken till youtube videon... inga koder eller andra tecken.

Mvh P3

toajojje
3 juli 2008#15

När jag lägger in videon så står det " din video är inlagd " men när jag går in och skall titta på den så går det inte. Det står, public failed ?

Videon är 7 sekunder lång, 2.47 mb. Har du någon idé om vad jag gör för fel ?

Logga in för att svara.